Nieregularne miesiączkowanie u 12-latki - czy to się jeszcze unormuje?

Dzień dobry moja córka ma bardzo nie regularny okres. Dostała okres rok temu w marcu. Ma 13 lat. Otóż jej okres jest nieregularny spóźnił jej się ostatnio o 22 dni,a swój poprzedni miała w sierpniu około 15. 13.09.2020 roku dostała ale trwał on tylko 1 dzień. Nie ma już go przez 2 h. Czy to jest koniec okresu czy POPRSTU się za chwilę wznowi. Dzisiaj ćwiczyła też na w-f, ale czy ćwiczenia powodują opóźnienie? Nie ma żadnych obiawow tylko przed okresem czasami boli ja głowa. Kurde nie wiem co się dzieje. Czy to się unormuje, czy to jest poważne??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

córka ma zaledwie 12 lat i zaczęła miesiączkować rok temu, więc nieregularność w pojawianiu się krwawień, a także zmiana ich postaci, obfitości itd. to zupełnie naturalne zjawisko. Nie ma Pani powodu do zmartwień. O pierwszej miesiączce, czyli menarche, przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-miesiaczka-kiedy-sie-pojawia-objawy.

Warto wiedzieć, że nawet pierwsze 3-5 lat od momentu menarche mogą odznaczać się brakiem regularności, a odstępy między krwawieniami wynosić nawet 45 dni, co najczęściej spowodowane jest brakiem owulacji. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Jeżeli jest Pani zaniepokojona, to warto wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa, który zbada córkę. Może także zadecydować o badaniach hormonalnych, by sprawdzić czy np. tarczyca funkcjonuje poprawnie. Nadmierny wysiłek fizyczny i niewielka ilość tkanki tłuszczowej, podobnie jak otyłość, mogą również wpływać na zaburzenia miesiączkowania u młodych kobiet i nastolatek. Na pewno powodem do kontroli lekarskiej są miesiączki, których czas trwania przeciąga się powyżej 10 dni lub są one bardzo bolesne – delikatne plamienia czy obfite krwawienia ze skrzepami z kolei nie muszą świadczyć o jakichś zaburzeniach. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-najwazniejsze-informacje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.