Co oznacza to plamienie u 10-latki?

Córka za miesiąc kończy 10lat, właśnie dostała plamienie, które trwa już 4 dni. Jest dużo wyższa niż jej rówieśniczki, ciemnowłosa, ma też wykształcone piersi, waży 50 kg. Czy konieczne jest zasięgniecie porady lekarskiej w tym przypadku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wystąpienie trzeciorzędnych objawów dojrzewania płciowego w postaci wykształcenia piersi, może wskazywać na to, że plamienie świadczy o nadciągającym menarche. Pierwsza miesiączka powinna pojawić się nieco później, ale 10. rok życia to dolna granica, która oznacza, że niekoniecznie możemy mówić o przedwczesnym dojrzewaniu.

Proszę zapoznać się z tym materiałem, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/przedwczesne-dojrzewanie-plciowe.

Niemniej ponieważ plamienie może wskazywać także na stany patologiczne, takie jak infekcje pochwy, ciało obce w pochwie, a także dużo poważniejsze schorzenia, sugeruję wizytę u lekarza. Na początek może to być pediatra, który powinien zadecydować czy jest konieczność wizyty u ginekologa. W tym przypadku może być pomocne badanie USG, które wykaże stopień rozwoju wewnętrznych narządów płciowych, a także grubość endometrium czy wielkość pęcherzyków jajnikowych. To wszystko pomoże w ustaleniu, czy przyczyną plamień jest pokwitanie i rychłe pojawienie się pierwszej miesiączki.

Więcej informacji na temat pierwszej miesiączki odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-miesiaczka-kiedy-sie-pojawia-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.