Dlaczego dziecko ma nadmierne owłosienie?

Witam jestem mamą 8 latki już prawie 9 latki ma ona nadmierne owłosienie na rękach, udach, łydkach, oraz włosy na wzgorku łonowym oraz pod pachami pierwsze włosy. Na tworzy wąsik który jest widoczny chciałabym jej jakąś pomóc bo sama mam z tym problem. I moje pytanie jest takie czy to nie za wcześnie, czy to normalne? Dodam że póki co nie ma okresu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadmierne owłosienie oraz owłosienie typowe dla trzeciorzędnych cech płciowych, czyli pojawiające się na wzgórku łonowym i pod pachami, może wskazywać na przedwczesne dojrzewanie. O takim zjawisku mówimy, gdy proces ten zachodzi przed 9. rokiem życia. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przedwczesne-dojrzewanie-plciowe.

Ponieważ Pani córka ma niemal 9 lat, to niewykluczone, że jest to proces fizjologiczny i nie ma powodu do obaw, niemniej nadmiar owłosienia również w innych partiach ciała może wskazywać na zaburzenia endokrynologiczne – bez zebrania wywiadu i badań nie sposób tego ocenić. O zaburzeniach endokrynologicznych może Pani przeczytać w odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-moze-swiadczyc-przedwczesne-dojrzewanie.

Sugeruję, by zwróciła się Pani do pediatry, który zadecyduje, czy konieczne są badania oraz wizyta u specjalisty. W postawieniu diagnozy o przedwczesnym dojrzewaniu pomocna jest skala Tannera, stosowana przez lekarzy. O tym narzędziu diagnostycznym przeczyta Pani w materiale dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skala-tannera-charakterystyka-skala-tannera-u-dziewczat-skala-tannera-u-chlopcow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.