Czy początek dojrzewania w tym wieku mieści się w graniach fizjologii?

Witam serdecznie,chłopiec lat 9,5 widoczne pojedyncze pryszcze na twarzy,zmiana zapachu potu,powiększenie narządów płciowych i pojawiające się na nich owłosienie. Proszę o odpowiedź, czy początek dojrzewania w tym wieku mieści się w granicach fizjologii czy nie jest przedwczesny?Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią symptomy dojrzewania dziecka mieszczą się w granicach fizjologii. Wszystko wskazuje na to, że Pani syn wkroczył w fazę pubertalną, która zazwyczaj ma miejsce między 10 a 16 rokiem życia, choć proszę pamiętać, że są to granice umowne – moment, w którym rozpoczyna się pokwitanie jest kwestią indywidualną.

W tym czasie produkowany jest testosteron, który odpowiada m.in. za wykształcenie wtórnych cech płciowych, to jest – chociażby owłosienia na narządach płciowych. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://parenting.pl/dojrzewanie-chlopca.

Natomiast sugeruję Pani wizytę u pediatry, ponieważ to on, na podstawie tzw. skali Tannera, będzie w stanie określić stopień dojrzewania Pani syna oraz ewentualne nieprawidłowości związane z tym procesem. W tym celu konieczne jest zbadanie genitaliów chłopca – wielkości i budowy moszny, jąder oraz prącia. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji o skali Tannera znajduje się w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skala-tannera-charakterystyka-skala-tannera-u-dziewczat-skala-tannera-u-chlopcow.

W przypadku podejrzenia przedwczesnego dojrzewania lekarz może zlecić badania hormonalne – na oznaczenie stężenia gonadotropin i steroidów płciowych – nie pozostawią one żadnych wątpliwości co do prawidłowości przebiegu tego procesu u Pani syna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.