W jakim wieku zaczynają dojrzewać chłopcy?

Dzień dobry. Chciałam zapytać w jakim wieku najwcześniej mogą zacząć dojrzewać chłopcy i na którym etapie dojrzewania zaczynają produkowac plemniki. Ostatnio przeczytałam, że najmłodszy ojciec świata miał 9 lat. Wydaje mi się nieprawdopodobne, ale jednocześnie jako matka przestraszyłam się, że mój syn mógłby zrujnowac sobie życie przez zabawy w doktora. Ma dopiero 7 lat i nie widzę u niego żadnych oznak dojrzewania. Czy to możliwie, że mógłby już mieć plemniki? czy warto już zacząć rozmawiać o tym z dzieckiem? Czytałam też, że niektóre dzieci dojrzewają za szybko i nie wiem na co zrócić uwagę?
KOBIETA, 40 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

dojrzewanie płciowe u chłopców zwykle rozpoczyna się między 9 a 14 rokiem życia, ale zdarzają się przypadki, kiedy zaczyna się wcześniej. W takich sytuacjach warto skonsultować się z pediatrą endokrynologiem, który oceni, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo.

Przypadek najmłodszego ojca w wieku 9 lat jest niezwykle rzadki i niespotykany w typowych warunkach dojrzewania. Zdecydowanie nie jest to norma i zwykle w tak młodym wieku chłopcy nie są zdolni do reprodukcji.

Jeśli chodzi o rozmowę z dzieckiem na temat dojrzewania, nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć mówić o zmianach, które mogą się wydarzyć w ciele w trakcie dorastania. Warto dostosować poziom przekazywanych informacji do wieku dziecka, rozmawiając o ciele, zmianach i odpowiedzialności w sposób, który będzie dla niego zrozumiały i nie wywoła niepotrzebnego niepokoju.

W tej chwili, gdy Pani syn ma 7 lat, prawdopodobieństwo, że zaczyna dojrzewać, jest niewielkie. Można obserwować swoje dziecko i jeśli pojawią się przedwczesne objawy dojrzewania, takie jak zmiany w budowie ciała, powiększenie narządów płciowych, czy wzrost owłosienia, warto porozmawiać na ten temat z lekarzem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dojrzewanie-plciowe-dziewczat-i-chlopcow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.