Czy wzwody w tym wieku są normlane?

Witam. Niepoki mnie zachowanie synka. Ma 5 lat często miewa wzwody zazwyczaj rano. Czy to jest normalne? I czy może dochodzić do wytrysku w tym wieku? Strasznie mnie to niepokoi. Dziękuję za każdą odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli tylko nie zauważyła Pani żadnych nieprawidłowości w postaci wydzieliny, zaczerwienienia czy obrzęku genitaliów syna, to nie ma Pani powodu do obaw.

Erekcje u małych dzieci są zupełnie naturalne, choć mogą pojawiać się z różną częstotliwością – w zależności od wieku. Co ciekawe, wzwody można zaobserwować już w życiu płodowym. Poranne wzwody są podyktowane fizjologią człowieka i podobnie jak wzwody wywołane przez dotyk, są zupełnie naturalną reakcją organizmu. Nie należy w tej kwestii interweniować ani pokazywać dziecku, że uważa Pani to za coś niewłaściwego.

Z kolei wytrysk w tym wieku jest niemożliwy – organizm dziecka w tym wieku nie produkuje nasienia. Pojawia się ono w wieku nastoletnim, w okresie dojrzewania, w postaci znanego zjawiska zwanego polucjami czy też zmazami nocnymi. Najwcześniej może to mieć miejsce około 10. roku życia, zaś ogólnie przyjętą normą jest wiek 13-14 lat. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/polucja-produkcja-spermy-wystepowanie-kiedy-zglosic-sie-do-lekarza-mity.

O dojrzewaniu płciowym dzieci może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/skala-tannera-charakterystyka-skala-tannera-u-dziewczat-skala-tannera-u-chlopcow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.