Czy ilość polucji nie jest zbyt niska?

Mam 38 lat. 1.Od lat nie prowadzę życia seksualnego, ani się nie masturbuję. Polucje zdarzały się dosyć rzadko, ze 2 razy w miesiącu. Czy to nie za mało biorąc pod uwagę, że gdybym prowadził życie seksualne to więcej byłoby tych wytrysków, a tak tylko 2 razy w miesiącu ? 2. Cierpię na nerwicę lękowa i od dłuższego czasu biorę Klomipramine(o przedlużonym działaniu) w dawce 150mg dziennie. Od ponad roku nie miałem polucji. Wiem, że ten lek może to powodować. Czy w związku z tym nie pojawią się problemy zdrowotne (brak polucji) czy dopiero byłby to problem gdybym nie brał leków i nie miał polucji ? 3. Czy gdy ktoś nie ma polucji a prowadzi takie życie jak ja to jest to powód do niepokoju ? Dziękuję.
MĘŻCZYZNA, 39 LAT 9 miesięcy temu

Dzień dobry. Jeśli miewa Pan wzwody spontaniczne (np. ranne) oraz po pobudzeniu psychicznym i/lub mechanicznym (ręcznym) - to brak polucji nocnych nie powinien budzić niepokoju.

W ogóle w wieku średnim ( już Pan jest...) zmazy nocne, czyli polucje zdarzają sie rzadko. (organizm produkuje, ale ponownie przetwarza nasienie...).

Jest to zjawisko naturalne, fizjologiczne.

Oczywiście leki psychotropowe antydepresyjne mogą mieć wpływ hamujący na sferę seksualną.

Podsumowując: sporadyczność, a nawet brak samoistnych zmaz dziennych oraz nocnych nie powinien budzić niepokoju.

Pozdrawiam. JW 1/24