O czym może świadczyć przedwczesne dojrzewanie?

Ja mam podobny problem z moją 8 letnią córką. Mianowicie na dwa miesiące przed 8 urodzinami pojawiło się u niej kilka włosków łonowych, po jakimś czasie pojawiły się jej włoski dłuższe na nóżkach a teraz zaobserwowałam na rękach. Zuzia ma już zrobionych kilka badań hormonalnych. Ma podwyższony wiek kostny o 2 lata i podwyższony poziom dheas. Miała robione badania na hormony, jednakże dokładnie nie wiem jakie , tyle że pobierali jej krew co godzinę nawet w nocy.  Mocz także zbierała z całego dnia. Robili jej inne badania takie jak; ekg, usg jamy brzusznej, okulista i jeszcze jakiś test na wyrzut hormonu. Badali jej cukier i ciśnienie. Pani doktor stwierdziła po tych badaniach, że na dzień dzisiejszy jest dzieckiem zdrowym, jednakże czekamy na wynik sterydowy z moczu.  Pani doktor wspomniała coś o wrodzonym przeroście nadnerczy. Dodam, że u mojego męża w rodzinie mężczyźni są nadmiernie owłosieni a kuzynka męża leczy się na nadmiar męskich hormonów. Moje pytanie jest takie; ponieważ wiele się naczytałam o najgorszym, to czy z takich wyników jak robili córce lekarz może wykluczyć najgroźniejsze choroby takie jak guzy, czy chorobę cuschinga? Od czego może być podwyższony wiek kostny u córki? J czytałam taki artykuł, że u dziewczynki na dwa lata przed pokwitaniem zwiększa się stężenie androgenów nadnerczowych. Czy to prawda? Córka innych objawów nie ma, robili tez jej badanie ginekologiczne i wszystko jest w porządku. Dodam, że także pot ma intensywniejszy zapach i ma pojedyncze wykwity na skórze. Bardzo proszę o odpowiedz na te pytania, ponieważ bardzo się denerwuję czekając na ten wynik sterydowy. Z moich obserwacji wynika,że córka jak była malutka, to jak włoski się jej wycierały to miała zakola, mój mąż tez ma takie zakola. Czy to może jest powiązane z tym.  Dziękuję z góry za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wrodzony przerost nadnerczy spowodowany jest niedoborem enzymów, które biorą udział w powstawaniu hormonów kory nadnerczy (a nie guzami). Jest ich kilka typów - z Pani opisu najbardziej prawdopodobny wydaje się postać nieklasyczna z niedoboru 21-hydroksylazy. Objawy w tej postaci pojawiają się późno i są różnorodne oraz trudne do rozpoznania . Może wystąpić: przedwczesne dojrzewanie płciowe, przyspieszenie wzrastania i przedwczesna mineralizacja chrząstek nasadowych, co prowadzi do zahamowania wzrastania.  W leczeniu stosuje się substytucję hormonalną - wcześnie rozpoznane daje dobre efekty.

Zespół Cushinga jest spowodowany nadmiarem kortyzlolu, w przeroście nadnerczy jest częściej niedobór kortyzolu. Badania obrazowe były wykonane w celu wykluczenia zmian w jamie brzusznej. W nie leczonym przeroście u dorosłych kobiet może pojawić się: łysienie skroniowe, łojotok, hirsutyzmi zaburzenia miesiączkowania

Pani córka myślę, że ma bardzo dobrą kompleksową diagnostykę! Ostateczne rozpoznanie może dać tylko lekarz, który zna dokładną historię choroby i wyniki wszystkich wykonanych badań.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!