Wklęśnięte sutki i włoski na ciele - o czym to może świadczyć?

Mam 17 lat. Ostatnio  zauważyłam coś niepokojącego w moich piersiach:/ Sutki są wklęsłe, zmieniają się tylko pod wpływem temperatury. Skóra się marszczy, a do tego mam jeszcze liczne, ciemne włoski na całym ciele. Czy te objawy mogą świadczyć tylko o nowotworze?

Witam serdecznie!

Skąd od razu myśli o nowotworze? Wklęsłe brodawki sutkowe mogą fizjologicznie występować u niektórych kobiet i wynika to bardziej z racji ich urody. U Pani piersi jeszcze ulegają przemianom z racji okresu dojrzewania.

Zwiększone owłosienie na ciele może być także wynikiem dojrzewania. Jeżeli natomiast nadmiar owłosienia pojawia się w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn (tzw. hirsutyzm, czyli np. na klatce piersiowej, twarzy, brzuchu), przyczyną bywa zwiększone stężenie męskich hormonów płciowych.

W części przypadków jest to tzw. hirsutyzm idiopatyczny, tzn. nie wiąże się z patologią (można powiedzieć znowu, że taka "uroda" kobiety), a w pozostałych przyczyną mogą być schorzenia jajników, nadnerczy, czasami stosowanie leków.

Myślę, że byłoby dobrze, gdyby zgłosila się Pani do lekarza ginekologa lub endokrynologa, który Panią zbada i zaleci ewentualne badania dodatkowe.

Pozdrawiam serdecznie