Jak długo może trwać pierwszy okres?

Witam. Moja córka ma 11 lat i dostała pierwszą miesiączkę trwa ona już 9 dni i nie zapowiada się żeby zaraz się skończyła. Co robić? Jak długo może trwać pierwszy okres? Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pierwsza miesiączka w życiu kobiety, czyli menarche, może przybierać różne formy. Może to być plamienie lub delikatne krwawienie przez około 3 do 7 dni. W niektórych przypadkach trwa jednak nawet dwa tygodnie albo i dłużej – właśnie w postaci skąpych plamień. Nie jest to nic dziwnego ani nienaturalnego, podobnie jak brak regularności w kolejnych miesiączkach – mogą się pojawiać nawet co 2 tygodnie albo co 2 miesiące. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/menstruacja-najwazniejsze-informacje.

Powodem do niepokoju może być jednak sytuacja, gdy przedłużające się krwawienie jest bardzo intensywne lub menstruacja jest dodatkowo bolesna. W takim wypadku warto zwrócić się do ginekologa dziecięcego, który będzie w stanie ocenić ewentualne nieprawidłowości w przebiegu menarche lub w budowie narządu rodnego.

O pierwszej miesiączce może Pani przeczytać również w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-miesiaczka-kiedy-sie-pojawia-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.