Mam 13 lat i mam nieregularny okres. Dlaczego?

Dzień dobry.Mam 13 lat i moje kłopoty związane są z miesiączkowaniem. Pod koniec lipca miałam okres, zaczął mi się 28 lipca, a skończył na początku sierpnia - jest już wrzesień, powinnam mieć już okres, a nie mam. Troche zaczynam się niepokoić czy coś jest nie tak bo wcześniej takich historii nie miałam. Nie wchodzi w gre  ciaza bo nie mam jeszcze chłopaka. Mam dopiero 13 lat i nie wiem co jest, a okres mi się zaczął gdy miałam 12 lat w wakacje ubiegłego roku... Teraz okresu nie ma ale brzuch mnie pobolewa tak jakbym go miała.Odpowiedzcie na to pytanie, bo się niepokoję. Z góry dziekuje i serdecznie pozdrawiam Agnieszka

Redakcja abcZdrowie

Krwawienia miesiączkowe (inaczej okres, miesiączka) mają miejsce cyklicznie, co około 28 (+,- 7) dni. Są one efektem złuszczania błony śluzowej macicy pod wpływem żeńskich hormonów płciowych w przypadku jeśli kobieta nie jest w ciąży.

W czasie dwóch lat od pierwszej miesiączki ustala się właściwa dla danej kobiety długośc cyklu miesiączkowego (czyli odstęp między krwawieniami)  i w tym czasie miesiączki mogą byc nieregularne. Przerwy siegają wtedy nawet 6 miesięcy. Pani miesiączkuje od roku, więc nieregularnośc miesiączek jak najbardziej może miec miejsce.

Informacji na ten temat może Pani poszukac także w podręcznikach do nauki przyrody lub zapytać np. mamę, jesli moja odpowiedź nie jest zrozumiała.

Magdalena Mroczek

W młodym wieku, na początku miesiączkowania okresy bardzo często są nieregularne i jest to całkowicie fizjologicznym zjawiskiem. Może się nawet zdarzyć tak, ze wystąpi pierwszy okres a po nim przez kilka miesięcy nie pojawia się następny. Brak okresu wcale nie zawsze jest objawem ciąży. W bardzo wielu innych sytuacjach może również wystąpić zatrzymanie okresu lub jego opóźnienie.

Opóźnienie okresu bardzo często ma miejsce u kobiet trenujących sporty wytrzymałościowe takie jak thriatlon czy maratony oraz inny bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Poza tym często przy nadmiernym stresie dochodzi do zatrzymania okresu. Jego zatrzymanie lub opóźnienie wcale nie musi jednak mieć miejsca w momencie wystąpienia sytuacji stresowej. Może występować z kilkutygodniowym opóźnieniem i wtedy ustalenie korelacji staje się trudne. Poza tym zaburzenia miesiączkowania mogą wystąpić przy zaburzeniach odżywiania tj. anoreksja i bulimia. Spowodowane jest to wtedy występowaniem bardzo małej masy ciała i zaburzeniami hormonalnymi. Poza tym zaburzenia miesiączkowania mogą wystąpić w przebiegu zaburzeń endokrynologicznych tj. niedoczynność tarczycy czy guzy przysadki lub nieprawidłowości związane z wydzielaniem hormonów płciowych. Brak okresu może też wynikać z niektórych wrodzonych, strukturalnych wad dróg rodnych. Warto dla pewności pójść do lekarza rodzinnego i zrobić podstawowe badania krwi i moczu.

W Pani przypadku brak miesiączki najprawdopodobniej spowodowany jest wahaniami hormonów, co jest normalna przy dojrzewaniu i przy początkach miesiączkowania. Warto wybrać się do ginekologa, ponieważ okres nie występuje już długo i w dodatku pojawiły się bóle podbrzusza. Warto sprawdzić czy nie ma wad wrodzonych układu rodnego czy błony dziewiczej oraz jak zaawansowany jest stopień dojrzewania.