Krwawienia miesiączkowe (inaczej okres, miesiączka) mają miejsce cyklicznie, co około 28 (+,- 7) dni. Są one efektem złuszczania błony śluzowej macicy pod wpływem żeńskich hormonów płciowych w przypadku jeśli kobieta nie jest w ciąży.
W czasie dwóch lat od pierwszej miesiączki ustala się właściwa dla danej kobiety długośc cyklu miesiączkowego (czyli odstęp między krwawieniami) i w tym czasie miesiączki mogą byc nieregularne. Przerwy siegają wtedy nawet 6 miesięcy. Pani miesiączkuje od roku, więc nieregularnośc miesiączek jak najbardziej może miec miejsce.
Informacji na ten temat może Pani poszukac także w podręcznikach do nauki przyrody lub zapytać np. mamę, jesli moja odpowiedź nie jest zrozumiała.
W młodym wieku, na początku miesiączkowania okresy bardzo często są nieregularne i jest to całkowicie fizjologicznym zjawiskiem. Może się nawet zdarzyć tak, ze wystąpi pierwszy okres a po nim przez kilka miesięcy nie pojawia się następny. Brak okresu wcale nie zawsze jest objawem ciąży. W bardzo wielu innych sytuacjach może również wystąpić zatrzymanie okresu lub jego opóźnienie.
Opóźnienie okresu bardzo często ma miejsce u kobiet trenujących sporty wytrzymałościowe takie jak thriatlon czy maratony oraz inny bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Poza tym często przy nadmiernym stresie dochodzi do zatrzymania okresu. Jego zatrzymanie lub opóźnienie wcale nie musi jednak mieć miejsca w momencie wystąpienia sytuacji stresowej. Może występować z kilkutygodniowym opóźnieniem i wtedy ustalenie korelacji staje się trudne. Poza tym zaburzenia miesiączkowania mogą wystąpić przy zaburzeniach odżywiania tj. anoreksja i bulimia. Spowodowane jest to wtedy występowaniem bardzo małej masy ciała i zaburzeniami hormonalnymi. Poza tym zaburzenia miesiączkowania mogą wystąpić w przebiegu zaburzeń endokrynologicznych tj. niedoczynność tarczycy czy guzy przysadki lub nieprawidłowości związane z wydzielaniem hormonów płciowych. Brak okresu może też wynikać z niektórych wrodzonych, strukturalnych wad dróg rodnych. Warto dla pewności pójść do lekarza rodzinnego i zrobić podstawowe badania krwi i moczu.
W Pani przypadku brak miesiączki najprawdopodobniej spowodowany jest wahaniami hormonów, co jest normalna przy dojrzewaniu i przy początkach miesiączkowania. Warto wybrać się do ginekologa, ponieważ okres nie występuje już długo i w dodatku pojawiły się bóle podbrzusza. Warto sprawdzić czy nie ma wad wrodzonych układu rodnego czy błony dziewiczej oraz jak zaawansowany jest stopień dojrzewania.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Mam nieregularny okres - co się dzieje? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Spóźnia mi się okres. Co mam robić? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie moga być przyczyny spóźnionego okresu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Nie mam miesiączki od lutego 2010. Dlaczego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czym może być spowodowany brak okresu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Od sześciu dni spóźnia mi sie okres - co robić? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak ustalić, kiedy mam dni płodne? – odpowiada Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
- Zanik okresu po porodzie a ryzyko ciąży – odpowiada Lek. Aneta Zwierzchowska
- Dlaczego spóźnia się okres u mojej dziewczyny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaka jest przyczyna tego opóźnienia okresu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie