Witam serdecznie!
Niektóre z objawów, które Pani wymieniła, jak senność, nadmierne zmęczenie, zaburzenia cyklu miesiączkowego, nasilone wypadanie włosów, spadek nastroju – są typowe dla niedoczynności tarczycy. Ponieważ ma Pani chorobę Hashimoto nie są one dziwne w tej sytuacji. Hashimoto to schorzenie, w którym własny układ autoimmunologiczny atakuje tkanki tarczycowe, z czasem jest ich mniej i gruczoł tarczowy produkuje coraz mniej hormonów. Ogólnie zapotrzebowanie na hormony tarczycowe jest zmienne w czasie, zdrowy organizm reguluje to sam, natomiast przy chorobach tarczycy jest to dość uciążliwe – dość często potrzebna jest zmiana dawki przyjmowanej syntetycznej tyroksyny (jak np. Letrox).
W związku z tym dobrze byłoby, gdyby uzyskane wyniki skonsultowała Pani z lekarzem endokrynologiem w celu ustalenia, czy przyjmowana od dawna dawka Letroxu jest nadal odpowiednia.
Ponadto, jeśli chodzi o pozostałe wyniki badań, interpretuje się je w określonym kontekście, ważny jest wiek pacjenta, płeć, choroby przewlekłe, przyjmowane leki itp. Ocena na odległość może być niemiarodajna. Dlatego na ten temat należałoby skonsultować się z lekarzem ginekologiem/endokrynologiem. Estradiol to hormon steroidowy odpowiadający za funkcjonowanie narządów rodnych, w połączeniu z progesteronem wspomaga on regulację cyklu menstruacyjnego, a także jest zaangażowany w rozwój gruczołów płciowych i macicy oraz utrzymanie prawidłowo rozwijającej się ciąży. Poziom estradiolu zależy również od fazy cyklu miesiączkowego, w której znajduje się badana kobieta. Ważne jest, że nie można porównywać wyników uzyskanych w różnych laboratoriach i przy użyciu różnych metod diagnostycznych.
Jeśli chodzi o cykle bezowulacyjne, choroba Hashimoto często współwystępuje z innymi schorzeniami z rodziny autoimmunoagresji. Jednym z nich jest PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, więcej na ten temat przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos.
Pozdrawiam Panią ciepło i życzę powrotu do formy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznaczają te wyniki badań hormonów przy PCOS? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy w tym przypadku istnieje prawdopodobieństwo hashimoto? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Problemy z miesiączką i wypadanie włosów – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czego przyczyną może być niedobór estradiolu i progesteronu? – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Problemy hormonalne... różne, niepasujące do siebie objawy – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić przy zbyt wysokim poziomie progesteronu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mój wiek i poziom hormonów wyklucza zajście w ciążę? – odpowiada Lek. Aneta Zwierzchowska
- robiłam ostatnio poziomy hormonów czy jest się do czego przyczepić? – odpowiada Lek. Bartłomiej Grochot
- Czy jest to możliwe, że to PCOS? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jakie badania wykonać przed kolejną wizytą u endokrynologa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Faza folikularna - ile trwa i czym się charakteryzuje?
Faza folikularna to pierwszy z trzech etapów cyklu
"Nie daj sobie wmówić, że taka twoja uroda". Znany lekarz ostrzega
Prof. Łukasz Paluch przestrzega przed dolegliwości
Objawy Hashimoto - najczęstsze symptomy, specyfika choroby
Tarczyca to gruczoł, którego funkcjonowanie wpływa