Problemy hormonalne... różne, niepasujące do siebie objawy

Witam serdecznie. Pisałam już wcześniej o moich problemach, ale doszła do mnie dziś druga część wyników i jestem w kropce, ponieważ mam okropny mętlik... nic do siebie nie pasuje! Zacznę od problemów które mnie gnębią: - wypadanie włosów, zakola i rozdwojone końcówki, - zmniejszenie się piersi prawie o rozmiar, - trądzik na plecach, dekolcie i twarzy, - ciemniejsze i dłuższe włoski na ramionach i wokół sutków, - guzek w lewej piersi (włókniak), - ostatnio stwierdzony Enterococcus Faecalis w szyjce macicy - stan zapalny szyjki macicy. Mam 21 lat, 170 cm, ważę 56 kg. Miesiączka regularna (choć obfita i bolesna), cykl 28 dni. Nie przyjmuję żadnych leków. Nie rodziłam jeszcze. Nie jestem na żadnej diecie. Przeszłam już 3 wypalanki nadżerki. Badania: 3 dzień cyklu (wraz z normami przyjętymi przez laboratorium): androstendion: 3,1 ng/ml (0,57-2,63), 17-OH progesteron: 1,3 ng/ml, progesteron: 0,857 ng/ml, testosteron: 40,7 ng/dl, DHEA-S: 330,2 ug/dl, estradiol: 66,59 pg/ml, prolaktyna: 19,54 ng/ml, LH: 6,43 mIU/ml, FSH: 8,41 mIU/ml, fT4: 1,34 ng/dl, fT3: 3,60 pg/ml, TSH 3 generacja: 1,89 uIU/ml. 23 dzień cyklu: progesteron: 7,91 ng/ml, triglicerydy: 53 mg/dl, FSH: 6,23 mIU/ml, LH: 21,22 mIU/ml, estradiol: 308,1 pg/ml. Cholesterol HDL: 56,9 mg/dl. Badania krwi i moczu w normie. Jajnik prawy: 38 mm/20 mm. Jajnik lewy: 24 mm/14 mm (badane w 17 dniu cyklu) - płyn w zatoce Douglada: 13 mm/25 mm. Jak widać w 3 dniu cyklu 17-OH i androstendion mam za wysoki, ale za to w 23 dniu cyklu LH i estradiol mam za wysoki. Jajnik prawy: 38 mm/20 mm. Jajnik lewy: 24 mm/14 mm (badane w 17 dniu cyklu). A wizyta u ginekologa dopiero za jakiś miesiąc. Proszę o szybką odpowiedź... Z góry dziękuję.
21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Objawy androgenizacji, które Pani przedstawia, wraz z wynikami badań hormonalnych w pierwszej kolejności nasuwają podejrzenie zespołu policystycznych jajników (PCOS) i w kierunku tej choroby należy pokierować dalszą diagnostykę i leczenie.

Charakterystyczną cechą tej choroby jest zwiększone stężenie androgenów (testosteron) w surowicy krwi wraz z klinicznymi objawami hiperandrogenizacji (owłosienie męskie, łysienie, trądzik i inne) oraz zaburzenia owulacji występujące w 6 cyklach miesiączkowych (najczęściej w postaci cykli bezowulacyjnych, czyli bez jajeczkowania). Jest on najczęstszą przyczyną niepłodności  i wczesnych poronień.

W badaniach laboratoryjnych charakterystyczny jest stosunek LH do FSH (>2) oraz nadmierna odpowiedź LH na GnRH. To pierwsze, niestety, występuje u Pani. Dodatkowo występuje wspomniane podwyższenie testosteronu i androstendionu, obniżone stężenie SHBG (białka transportującego hormony płciowe), podwyższenie DHEA-S (u 30% pacjentek), podwyższona prolaktyna (u 30% pacjentek). U części pacjentek stwierdza się zaburzenia gospodarki węglowodanowej w postaci insulinooporności - w celu rozpoznania należy wykonać krzywą glikemiczną z oznaczeniem poziomu insuliny.

Kryterium typowej morfologii wielotorbielowatych jajników z pogrubiałą osłonką białawą, przerostem komórek wnękowych i przedwczesną luteinizacją komórek lutealnych zazwyczaj jest stwierdzone. Ale nie jest konieczne dla rozpoznania tej choroby.

Oczywiście konieczne jest różnicowanie PCOS z innymi przyczynami hiperandrogenizacji. Na pewno zostanie przeprowadzone przez ginekologa, a najlepiej endokrynologa.

Proponuję zgłosić się z wynikami do swojego ginekologa, ewentualnie udać się do endokrynologa. Proszę do tego czasu uzbroić się w cierpliwość. Choroba nie stwarza zagrożenia dla Pani życia, ale powinna być diagnozowana i leczona.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.