Czy to pocenie jednostronne może może mieć związek z zatkanymi gruczołami?

Pocenie jednostronne. Zauważyłam, że pocenie występuje tylko pod prawą pachą. Czy to może być kwestia jakiś a za tkanych gruczołów bądź innych problemów zdrowotnych? Dawniej było symetrycznie.
KOBIETA, 39 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy bardzo za zadanie pytania portalu abcZdrowie.pl. Opisany przez Panią problem może mieć różne podłoże. W związku z tym bez dokładniejszych badań i konsultacji lekarskiej nie można stwierdzić, skąd się bierze taka przypadłość w Pani przypadku. Zachęcamy, aby wybrała się Pani na wizytę do dermatologa. W razie potrzeby lekarz będzie mógł zlecić Pani dodatkowe badania i w oparciu o wyniki przedstawić diagnozę oraz możliwe sposoby leczenia.

Wspomina Pani w pytaniu, że problem nadmiernego pocenia się występuje w przypadku jednej pachy. Taki problem może mieć związek z jakąś patologią gruczołów potowych, które wymagają bardziej szczegółowej diagnostyki.

Są różne sposoby leczenia nadpotliwości. W tym celu można zastosować np. specjalne preparaty miejscowe. Kolejna z opcji to np. metoda laserowa. Polega ona na usunięciu gruczołów potowych w znieczulenie miejscowym. Jeżeli problem faktycznie jest dla Pani uciążliwy, dobre efekty może też przynieść leczenie botoksem. O tym, czy i jaki zabieg będzie wskazany w Pani przypadku, zadecyduje lekarz. Do czasu konsultacji proszę pamiętać o odpowiedniej higienie tych miejsc, noszenie przewiewnej odzieży z oddychających materiałów. Warto też pamiętać o odpowiedniej diecie, w tym unikać spożywania pikantnych potraw. Więcej informacji o nadpotliwości można znaleźć:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.