Jak zahamować intensywne pocenie?

Szanowni Państwo, Czy branie hormonów może zahamować pocenie się całego organizmu czy musiałaby to być bardzo dużą dawka lub zastrzyk botulinowy może to zahamować?
KOBIETA, 29 LAT 4 dni temu

Dzień dobry.

Brak informacji z Pani strony czy była wykonywana diagnostyka, konsultacja, brak informacji o chorobach przewlekłych przyjmowanie leków nawet tych bez recepty.

Problem nadmiernej potliwości może być związany z chorobami ogólnoustrojowymi (nadpotliwość wtórna).

Zaliczane są do nich m.in.:

zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy),

cukrzyca,

zaburzenia neurologiczne,

otyłość,

przewlekłe infekcje,

choroby nowotworowe.

Nadmiernej potliwości sprzyjają również czynniki genetyczne, menopauza lub andropauza, stosowanie niektórych leków lub używek.

U niektórych osób rozpoznawana jest nadpotliwość pierwotna, która nie ma uchwytnej przyczyny.

Nie wszystkie powyższe czynniki można wyeliminować (np. predyspozycje genetyczne).

Wśród nich znajdują się jednak takie, na które mamy wpływ. Kiedy występuje nadpotliwość, warto zgłosić się do lekarza i wykonać podstawowe badania laboratoryjne.

Może się okazać, że przyczyny nadpotliwości są związane z chorobami przewlekłymi.

Rozpoczęcie jej leczenia często powoduje ustąpienie objawu, jakim jest nadmierne wydzielanie potu.

Nadmierna potliwość rozwija się, gdy gruczoły potowe są za bardzo aktywne.

Przyczyn zbyt dużego wydzielania potu jest kilka.

Problem ten jest bardzo uciążliwy. Istnieją jednak skuteczne metody leczenia nadpotliwości.

Wśród nich wymienić można: odpowiednią higienę, stosowanie antyperspirantów i blokerów, laseroterapię, iniekcje z toksyny botulinowej.

Ważna jest również terapia chorób, które wywołują nadmierne pocenie.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk