Czy okres 14-latki się unormuje?

Córka ma 14,5 lat zaczęła miesiączkować niedlugo przed 14 r.ż. Pierwszy raz w styczniu,potem marcu i czerwcu. Od czerwca okres się nie pojawił. Jest bardzo szczupła (160cm 42 kg) dużo ćwiczy- w domu i na treningach. Teraz zaczęła naukę w liceum więc trochę stresów też miała. Nie wiem czy się tym przejmować czy czas do lekarza? Jeśli tak to pediatra czy ginekolog? W sierpniu miała zrobione podstawowe badania krwi tarczyca i wszystko w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przez pierwsze dwa lata od wystąpienia pierwszej miesiączki okres może nie być regularny i nie ma w tym niczego niepokojącego. Nieregularne miesiączkowanie u nastolatek związane jest z wahaniami hormonów, które na tym etapie życia jeszcze nie osiągnęły równowagi. Organizm potrzebuje czasu, aby cykle miesiączkowe unormowały się.

Wspomina jednak Pani, że córka jest bardzo szczupła, co potwierdza jej waga. Niestety jej wskaźnik BMI oznacza wychudzenie, co z pewnością nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Córka powinna przytyć i zaprzestać intensywnych ćwiczeń, gdyż zbyt drastyczne odchudzanie również może wpływać na zatrzymanie okresu.

Proszę udać się z nią do ginekologa, aby wykluczyć ewentualne schorzenia oraz do dietetyka, który pomoże ustalić dietę dostosowaną do potrzeb córki.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-okresy-u-14-latki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-u-16-latki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawidlowa-czestotliwosc-miesiaczek-u-14-latki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.