Dlaczego 14-latka nie ma miesiączki?

Córce w wieku 14 lat od marca tego roku zatrzymała się miesiączka. Wcześniej dość regularne cykle od 11 r. ż. Zrzucałyśmy na stres itp. W sierpniu ginekolog przepisał Duphaston. Badanie USG nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Po Duphastonie miesiączka wystąpiła 29.08. Od tamtej pory znowu nic. Czy jest się czym martwić? Wizytę u ginekologa mamy zaplanowana na grudzień, ale może powinnyśmy ją przyspieszyć? Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 40 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nasi eksperci są zdania, iż przez kilka pierwszych lat menstruacje mogą być nieregularne. Sytuacja ta stabilizuje się po upływie 2-3 lat. Wspomina Pani o stresie, a on jak najbardziej może doprowadzić do opóźnienia okresu.

Skoro badania u ginekologa nie wykazały żadnych nieprawidłowości, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku i trzeba cierpliwie czekać na kolejną menstruację. Gdyby w międzyczasie doszło do innych niepokojących objawów, np. bólu podbrzusza lub jajników, to warto przyspieszyć wizytę u ginekologa.

Poniżej umieszczamy odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-braku-miesiaczki-u-14-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawidlowa-czestotliwosc-miesiaczek-u-14-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-u-14-latki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.