Brak miesiączki od 3 miesięcy

Witam. Co może mi dolegać? Od 3 miesięcy nie miesiączkuję. Mam 14 lat i po raz pierwszy miesiączkę dostałam w 6 klasie, aktualnie jestem w 2 gimnazjum. Kiedyś też nie miałam miesiączki przez 3 miesiące, a teraz zaczęłam się odchudzać i praktycznie nic nie jeść. Czy to może być tym spowodowane? Czy też dlatego, że się masturbuję, czy ma to jakikolwiek wpływ na moją sytuację?

Witam serdecznie!

Brak miesiączki może być jednym z objawów anoreksji. Aby rozpoznać to zaburzenie, muszą być spełnione wszystkie kryteria.

Jednym z warunków dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne: opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki, zatrzymanie miesiączki.

Kolejny warunek to zbyt niska masa ciała w stosunku do wzrostu. Można to wyliczyć np. przy pomocy wskaźnika BMI (masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu). Wartości poniżej 17,5 kg/m2 wskazują na anoreksję.

Kolejne kryterium niezbędne dla rozpoznania: wychudzenie zostało spowodowane celowym głodzeniem się, unikaniem ,,tuczących pokarmów", intensywnymi ćwiczeniami lub celowymi wymiotami. Piszesz, że celowo odchudzasz się, co wskazuje  na anoreksję.

Kolejne kryterium, jakie musi być spełnione, to postrzeganie masy ciała jako zbyt dużej, pomimo że występuje znaczna niedowaga. Osoby chore na anoreksję uważają, że nie mogą przytyć więcej niż do określonej wagi, przy czym ta ,,idealna waga" oznacza tak naprawdę znaczne wychudzenie.

Kolejnym warunkiem dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne: opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki, zatrzymanie miesiączki.

Anoreksja wymaga różnicowania z innymi schorzeniami, np. ze strony przewodu pokarmowego, cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych
oraz konsultacja ginekologiczna. Masturbacja nie ma wpływu na brak zatrzymanie miesiączki.

Jeśli spełniasz wymienione wcześniej warunki dla rozpoznania anoreksji, powinnaś udać się do psychiatry, najlepiej w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, często zaleca się terapię rodzinną. Jak najszybciej powinnaś porozmawiać o tym z rodzicami.

Z pozdrowieniami