Oleje zimnotłoczone a oleje rafinowane

Droga Marto!

Nie mogę w sposób jednoznaczny powiedzieć, czy chorujesz na anoreksję. Aby rozpoznać to zaburzenie, muszą byc spełnione wszystkie kryteria. Z pewnością spełniasz jedno z nich - jest nim zbyt niska masa ciała w stosunku do wzrostu. Twój indeks masy ciała ma wartość 17,2 kg/m2. Wartości poniżej 17,.5 kg/m2 wskazują na anoreksję.

Kolejny warunek niezbędny dla rozpoznania: wychudzenie zostało spowodowane celowym głodzeniem się, unikaniem ,,tuczących pokarmów", intensywnymi ćwiczeniami lub celowymi wymiotami. Piszesz, że nie odchudzasz się. Jeśli jednak robiłaś to wcześniej, aby osiagnąć obecną wagę, to wskazuje to na anoreksję.

Kolejne kryterium, jakie musi być spełnione, to postrzeganie masy ciała jako zbyt dużej, pomimo że występuje znaczna niedowaga. Osoby chore na anoreksję uważają, że nie mogą przytyć więcej niż do określonej wagi, przy czym ta ,,idealna waga" oznacza tak naprawdę znaczne wychudzenie. W związku z tym - czy dopuszczasz do siebie myśl, że powinnaś ważyć ok. 55 kg? Jeśli uważasz, że wtedy byłabyś za gruba i źle byś się z tym czuła, to rozpoznanie anoreksji jest prawdopodobne.

Kolejnym warunkiem dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne: opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki, zatrzymanie miesiączki. Nie wiem jednak, czy masz objawy tego typu.

Dolegliwości takie jak niechęć do przyjmowania pokarmu, nudności po posiłku mogą być skutkiem długotrwałego odchudzania się, jednak mogą być również objawem wielu schorzeń, np.  ze strony przewodu pokarmowego. W tej sytuacji wskazana byłaby wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych.

Jeśli spełniasz wymienione wcześniej warunki dla rozpoznania anoreksji, powinnaś udać się do psychiatry, najlepiej w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty