Brak apetytu i niska waga

Witam! Mam 21 lat i mam 165 cm wzrostu, a ważę 46 kg. Od prawie miesiąca zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, dzięki nim odzyskałam troszkę apetyt, ale bardzo mało, jem sam chleb i piję jogurty. Obiadów nie jem w ogóle. Każdy mówi, że jestem za szczupła i dokuczają mi. Chciałabym się dowiedzieć, czy ważę naprawdę za mało? Jem dwa posiłki dziennie, nie mam apetytu takiego jak inne kobiety, ale odpowiedzcie na moje pytanie - czy z moją wagą jest coś nie tak? Ja się dobrze czuję w swojej wadze.

Witam serdecznie,

Pani masa ciała jest znacznie poniżej normy i wskazuje na znaczne wychudzenie. BMI ma wartość 16,9 kg/m2. BMI poniżej 17,5 kg/m2 jest jednym z kryteriów rozpoznania anoreksji.

Kolejny warunek niezbędny dla rozpoznania: wychudzenie zostało spowodowane celowym głodzeniem się, unikaniem ,,tuczących pokarmów" lub intensywnymi ćwiczeniami, celowymi wymiotami. Aktualnie stosowana dieta z pewnością nie zapewnia Pani odpowiedniej podaży kalorii. Ponadto jest uboga w błonnik, co może skutkować zaparciami, witaminy, żelazo, białko i tłuszcze nienasycone, konieczne dla prawidłowych funkcji organizmu.

Kolejne kryterium, jakie musi być spełnione, to postrzeganie masy ciała jako zbyt dużej, pomimo że występuje znaczna niedowaga. Osoby chore na anoreksję uważają, że nie mogą przytyć więcej niż do określonej wagi, przy czym ta ,,idealna waga" oznacza tak naprawdę znaczne wychudzenie. W związku z tym - czy dopuszcza Pani do myśl, że prawidłowa waga to co najmniej 53-54 kg? Jeśli uważa Pani że wtedy byłaby Pani za gruba i źle by się Pani z tym czuła, to rozpoznanie anoreksji jest prawdopodobne.

Kolejnym warunkiem dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne: opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki, zatrzymanie miesiączki. Jeśli zaczęła Pani stosować środki hormonalne właśnie z powodu zaburzeń cyklu miesiączkowego, to może to być kolejną przesłanką do rozpoznania anoreksji.

Brak chęci jedzenia to jeden z podstawowych objawów - ,,anorexia" oznacza ,,jadłowstręt".

Anoreksja wymaga różnicowania z innymi schorzeniami, np. ze strony przewodu pokarmowego, cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych.

Jeśli spełnia Pani wymienione wcześniej warunki dla rozpoznania anoreksji, powinna Pani udać się do psychiatry oraz psychoterapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania.

Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia.

Serdecznie pozdrawiam