Brak apetytu i niska waga

Witam! Mam 21 lat i mam 165 cm wzrostu, a ważę 46 kg. Od prawie miesiąca zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, dzięki nim odzyskałam troszkę apetyt, ale bardzo mało, jem sam chleb i piję jogurty. Obiadów nie jem w ogóle. Każdy mówi, że jestem za szczupła i dokuczają mi. Chciałabym się dowiedzieć, czy ważę naprawdę za mało? Jem dwa posiłki dziennie, nie mam apetytu takiego jak inne kobiety, ale odpowiedzcie na moje pytanie - czy z moją wagą jest coś nie tak? Ja się dobrze czuję w swojej wadze.

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Pani masa ciała jest znacznie poniżej normy i wskazuje na znaczne wychudzenie. BMI ma wartość 16,9 kg/m2. BMI poniżej 17,5 kg/m2 jest jednym z kryteriów rozpoznania anoreksji.

Kolejny warunek niezbędny dla rozpoznania: wychudzenie zostało spowodowane celowym głodzeniem się, unikaniem ,,tuczących pokarmów" lub intensywnymi ćwiczeniami, celowymi wymiotami. Aktualnie stosowana dieta z pewnością nie zapewnia Pani odpowiedniej podaży kalorii. Ponadto jest uboga w błonnik, co może skutkować zaparciami, witaminy, żelazo, białko i tłuszcze nienasycone, konieczne dla prawidłowych funkcji organizmu.

Kolejne kryterium, jakie musi być spełnione, to postrzeganie masy ciała jako zbyt dużej, pomimo że występuje znaczna niedowaga. Osoby chore na anoreksję uważają, że nie mogą przytyć więcej niż do określonej wagi, przy czym ta ,,idealna waga" oznacza tak naprawdę znaczne wychudzenie. W związku z tym - czy dopuszcza Pani do myśl, że prawidłowa waga to co najmniej 53-54 kg? Jeśli uważa Pani że wtedy byłaby Pani za gruba i źle by się Pani z tym czuła, to rozpoznanie anoreksji jest prawdopodobne.

Kolejnym warunkiem dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne: opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki, zatrzymanie miesiączki. Jeśli zaczęła Pani stosować środki hormonalne właśnie z powodu zaburzeń cyklu miesiączkowego, to może to być kolejną przesłanką do rozpoznania anoreksji.

Brak chęci jedzenia to jeden z podstawowych objawów - ,,anorexia" oznacza ,,jadłowstręt".

Anoreksja wymaga różnicowania z innymi schorzeniami, np. ze strony przewodu pokarmowego, cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych.

Jeśli spełnia Pani wymienione wcześniej warunki dla rozpoznania anoreksji, powinna Pani udać się do psychiatry oraz psychoterapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania.

Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia.

Serdecznie pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Niska waga i brak apetytu

Witam mam na imię Dorota mam 165 cm wzrostu i waże ok.46,5 kg czasem 45 kg.Ciężko jest mi przytyć , ostatnio nie mam apetytu tzn. czuję głód ale nie wiem co mam zjeść i tak jakbym nie mogła.Z waga jest tak ,że szybciej schudnę jak przytyję-ostatnio przez miesiąc schudłam ok.3 kg.Proszę doradzić co ja mam w ogóle jeść tzn. wolałabym jakieś przepisy bo sama już nie wiem jak to jedzenie przyrządzać żeby mi smakowało.Pozdrawiam
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

Witam serdecznie,

Jeżeli chodzi o przepisy to znajdzie Pani ich mnóstwo w internecie. Nie znam Pani predyspozycji smakowych więc ciężko jest coś doradzić.
Mogę jednak udzielić kilku rad ze strony zdrowego odżywiania. Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.

kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Brak apetytu, niska waga. Czy to anoreksja?

Witam. Mam 15 lat, 170 cm i ważę tylko 45,6 kg... :( Jestem wysoka i mam długie i chude nogi. Chcę bardzo przytyć. Nie wiem co mam jeść, żeby ważyć wystarczająco w moim wieku i przy moim wzroście. Nie mam apetytu rano, jak idę do szkoły. Gdy chcę zjeść dużo, jem mało, bo już czuję, że jestem najedzona, mam czasami napady apetytu, że potrafię zjeść dużo słodyczy. Mama namawia mnie na jakieś spotkanie z lekarzem, ale ja nie chcę, bo się boje. Mam konkretne pytanie - ile powinnam ważyć, co przede wszystkim powinnam jeść, żeby przytyć i jak walczyć z tym brakiem apetytu ? Liczę na Pani pomoc, pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 15 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Typowa waga dla Twojego wzrostu to wartości ok.60-65 kg.
Jeśli masz problemy z zaakceptowaniem takiej wagi, to może to wskazywać na anoreksję.
Dla rozpoznania anoreksji, konieczne jest występowanie dodatkowych kryteriów: zatrzymania miesiączki, nieprawidłowej oceny własnej sylwetki, lęku przed przytyciem.

Na podstawie Twojego opisu trudno mi więc zarówno potwierdzić, jak i wykluczyć anoreksję.
Wątpliwości co do diagnozy może wyjaśnić osobista rozmowa z psychiatrą - anoreksja jest zaliczana do zaburzeń psychicznych.

Myślę, że warto również skorzystać z konsultacji z pediatrą i dietetykiem.
Dietetyk może zaproponować Ci dietę dostosowaną do wieku i poziomu aktywności.
Przykładową dietę dla nastolatka możesz znaleźć na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty