Czy mam anoreksję? Jak przytyć?

Witam! W tym roku skończę 12 lat. Mam 148 cm i ważę 30,9 kg. Wydaje mi się, że mam anoreksję. Nie odchudzam i nie odchudzałam się, nie mam apetytu. Przy większym wciągnięciu brzucha wygląda on jak u anorektyczki. W rodzinie nikt nie chorował na anoreksję. Mój starszy brat, gdy kiedyś był w moim wieku, również nie miał apetytu. Jaka powinna być moja dieta? Powinnam jeść sporo fast foodów? Proszę o odpowiedź, bo kompletnie nie wiem, co robić :(

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nie mogę w sposób jednoznaczny powiedzieć, czy chorujesz na anoreksję. Aby rozpoznać to zaburzenie, muszą być spełnione wszystkie kryteria. Z pewnością spełniasz jedno z nich - jest nim zbyt niska masa ciała w stosunku do wzrostu.

Twój indeks masy ciała ma wartość 14,2 kg/m2. Wartości poniżej 17,5 kg/m2 wskazują na anoreksję. Przy wartościach poniżej 15 kg/m2 zaleca się leczenie szpitalne.

Kolejny warunek niezbędny dla rozpoznania: wychudzenie zostało spowodowane celowym głodzeniem się, unikaniem ,,tuczących pokarmów", intensywnymi ćwiczeniami lub celowymi wymiotami. Piszesz, że nie odchudzasz się. Jeśli jednak robiłaś to wcześniej, aby osiagnąć obecną wagę, to wskazuje to na anoreksję.

Kolejne kryterium, jakie musi być spełnione, to postrzeganie masy ciała jako zbyt dużej, pomimo że występuje znaczna niedowaga. Osoby chore na anoreksję uważają, że nie mogą przytyć więcej niż do określonej wagi, przy czym ta ,,idealna waga" oznacza tak naprawdę znaczne wychudzenie. W związku z tym - czy dopuszczasz do siebie myśl, że powinnaś ważyć ok. 45 kg? Jeśli uważasz, że wtedy byłabyś za gruba i źle byś się z tym czuła, to rozpoznanie anoreksji jest prawdopodobne.

Kolejnym warunkiem dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne: opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki, zatrzymanie miesiączki. Nie wiem jednak, czy masz objawy tego typu.

Anoreksja wymaga różnicowania z innymi schorzeniami, np. ze strony przewodu pokarmowego, cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych.

Jeśli spełniasz wymienione wcześniej warunki dla rozpoznania anoreksji, powinnaś udać się do psychiatry, najlepiej w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Dieta nie jest jedynym sposobem leczenia anoreksji. Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, często zaleca się terapię rodzinną. Jak najszybciej powinnaś porozmawiać o tym z rodzicami.

Zdecydowanie odradzam Ci jedzenie fast foodów. W Twoim wieku potrzebujesz odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diety:

http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka.

Z pozdrowieniami