1700 kalorii na dzień - czy przytyję?

Witam. Mam 15 lat i 168 cm wzrostu. Od kiedy byłam mała zawsze miałam niedowagę, ale to się zmieniło kiedy miałam 13 lat. Wtedy przybrałam trochę wagi i wyglądałam zdrowo (według mojej rodziny). Ale potem zaczęły sie chrupki, ciastka, słodycze i ważyłam około 58 kg. Miałam tego dość, więc wyeliminowałam słodycze i inne niezdrowe rzeczy, to po paru tygodniach stało sie obsesją. Nie jadłam więcej niż 1000 kalorii dziennie i ciągle chudłam.

Ważę teraz 49 kg na 168 cm wzrostu. Ja czuję się fantastycznie, bo tęskniłam za moim starym ciałem, ale rodzice ciągle mi powtarzają, że wyglądam okropnie (jak anorektyczka etc). Okres mi zniknął, ale dostałam tabletki, które powinny temu pomóc. Efektów jeszcze nie ma. Jedząc 3 posiłki dziennie, dalej chudłam, więc mama kazała mi jeść 4: jogurt, kanapka z wędliną +warzywo, obiad (normalny), kanapka albo płatki z mlekiem. To chyba będzie jakieś 1700 kalorii na dzień. Boję się tylko, że dużo przytyję, bo moja obsesja nie zniknęła całkiem. Czy dużo przytyję, jedząc 1700 kalorii na dzień?

Witam serdecznie.

Twoja aktualna waga: 49 kg nadal jest poniżej normy.

Przy wzroście 168 cm daje to BMI: 17.4 kg/m2, są to wartości przy których rozpoznaje się anoreksję.
Z Twojego opisu wynika, ze spełniasz również pozostałe kryteria anoreksji: utratę masy ciała spowodowaną celowym odchudzaniem, zatrzymanie miesiączki, lęk przed przytyciem oraz nieprawidłowe postrzeganie własnej sylwetki.

Jeśli chcesz odzyskać miesiączkę, musisz przytyć. Odzyskanie prawidłowych cykli następuje zazwyczaj, gdy masa ciała wynosi powyżej 50 kg.

Brak miesiączki jest ostrzegawczym sygnałem ze strony Twojego organizmu. Oznacza on, że masa ciała spadła poniżej niezbędnego minimum, koniecznego dla zdrowia. Zaburzenia hormonalne objawiające się jako brak miesiączki mogą spowodować osteoporozę i inne powikłania, dlatego zapisuje się tabletki, które mają tym powikłaniom zapobiec.

Koniecznie przeczytaj informacje dostępne w naszym serwisie:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-stosuj-ja-rozsadnie
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-a-osteoporoza
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Z pozdrowieniami.