Czy mam odpowiednią i bezpieczną wagę?

Dzień dobry! Jestem 26-letnią kobietą. 7 lat temu zaczęły się moje problemy z odżywianiem (anoreksja i bulimia). Przeszłam 2-letnią psychoterapię. Jem bardzo różnorodnie, w zasadzie wszystko, ale w małych ilościach (jednak zawsze najadam się, nie chodzę głodna). Jem 5-6 posiłków dziennie, które opierają się głównie na złożonych węglowodanach, owocach, warzywach, białkach oraz piję 2 łyżki oleju lnianego dziennie. Poza tym ćwiczę każdego dnia po pół godziny.

Moja waga nadal jest niska. Przy wzroście 165 cm ważę 45,5 kg (przed odchudzaniem ważyłam 53 kg). Miesiączkuję, ale tylko dzięki tabletkom antykoncepcyjnym (kiedy odstawiłam je na kilka miesięcy, okres nie wystąpił, więc powróciłam do ich stosowania). Chciałabym zapytać, czy biorąc tabletki antykoncepcyjne i spożywając odpowiednią ilość wapnia i witamin D jestem zagrożona osteoporozą, na którą często cierpią anorektyczki? I czy jest możliwe, że to jest dla mnie odpowiednia waga? Dodam jeszcze, że wyniki badań krwi mam idealne od kilkunastu miesięcy (również poziom żelaza, wapnia we krwi i magnezu).

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

anoreksja powoduje nie tylko anemię i osteoporozę, ale szereg innych powikłań.
O część z nich możesz przeczytać w naszym serwisie:
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji
Powikłania anoreksji mogą rozwijać się stopniowo, natomiast do załamania może dojść przy obciążeniu dodatkowym stresem, infekcją, itp.

Morfologia dość długo ma wartości prawidłowe i nie jest to wymierny wskaźnik wyniszczenia w przypadku anoreksji.

Jeśli nie dochodzi do zwiększenia masy ciała mimo regularnych posiłków, to przyczyną może być ich zbyt mała wartość kaloryczna. Ponadto, należałoby wykluczyć dodatkowe przyczyny: np. nadczynność tarczycy, cukrzycę.
Jeśli chcesz przytyć, powinnaś również ograniczyć również wysiłek fizyczny, np. ćwiczyć tylko dwa razy w tygodniu. Prawdopodobnie masz jednak problem z zaakceptowaniem większej wagi, co jest osiowym objawem anoreksji.
Twoja masa ciała jest zbyt niska, BMI ma wartość 16,9 kg/m2. Dolna granica normy to 18,5, zaś anoreksję rozpoznaje się od wartości niższych niż 17,5 kg/m2. Idealna waga dla Ciebie to właśnie 53 kg, co dawało wartość BMI 19,5 kg/m2.
W tej sytuacji wskazana jest dalsza indywidualna psychoterapia i regularna kontrola lekarska.

Serdecznie pozdrawiam