Ile kalorii mogę zjadać?

Ostatnio uświadomiłam sobie i przyznałam - przesadziłam z odchudzaniem. Początkowo w to nie wierzyłam, ale teraz wiem, że mam anoreksję, chociaż nie w najgorszym stadium. Jestem 20-letnią dziewczyną, 170 cm i 48 kg. W ciągu 9 miesięcy schudłam 14 kg i muszę przyznać, że różnie szło. Ostatnio jednak nastawiłam się na ograniczenie kalorii - spożywałam średnio 500 kcal. Od pewnego czasu spożywam więcej, około 700 kcal. Dodam jeszcze, że zawsze odżywiałam się zdrowo, mam wstręt do fast foodów i dużej ilości słodyczy.

Od kilku lat byłam semiwegetarianką, od roku jestem wegetarianką, co było spowodowane głównie przez moje przekonania, a nie chęć schudnięcia. Jak już wspomniałam, przed moją drakońską dietą 500 kcal odżywiałam się zdrowo i teraz chciałabym wrócić do tamtego jadłospisu, aczkolwiek nie chciałabym wrócić do wagi wyjściowej, czyli 62 kg. Wiem, że odpowiednia waga dla mnie to minimum 55 kg. Zatem moje pytanie jest, czy jeśli zacznę spożywać 1000-1500 kcal czeka mnie sławetny efekt jo-jo? Mam nadzieję, że nie napiszecie mi, że nadal myślę jak anorektyczka, bo waga 55 kg była zawsze moim ideałem, a teraz widząc siebie w lustrze mam wrażenie, że jest mnie za mało i te 7 kg więcej, by się przydało. Z góry dziękuję za pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Z Pani opisu wynika, że rozpoznanie anoreksji jest bardzo prawdopodobne. Obecna masa ciała jest faktycznie zbyt niska, dając wartości BMI 16,6 kg/m2. Anoreksję rozpoznaje się m.in. na podstawie BMI <17,5 kg/m2. Prawidłowa waga przy Pani wzroście zaczyna się od wartości ok. 57 kg.

Obecnie powinna Pani stopniowo zwiększać kaloryczność posiłków. W leczeniu ambulatoryjnym anoreksji zaleca się, aby przyrost wagi był nie większy niż 0,5-1 kg na tydzień. Należy osiągać przyrost wagi normalną dietą, składającą się z 5 posiłków. Zbyt szybkie wyrównywanie masy ciała po długotrwałym głodzeniu grozi powikłaniami ze strony przewodu pokarmowego. Dobowa wartość kaloryczna posiłków w pierwszych tygodniach powinna wynosić ok. 40-50 kcal/kg masy ciała. Posiłki powinny być lekkostrawne i zróżnicowane. Skład diety może Pani szczegółowo ustalić z dietetykiem.

Proszę nie zapominać, że zrównoważona dieta o odpowiedniej zawartości kalorycznej jest tylko jednym z elementów leczenia. Anoreksja jest zaburzeniem, w którym podstawową rolę odgrywa sposób myślenia oraz emocje, dlatego tak ważna jest jednoczesna psychoterapia. ,,Leczenie" wyłącznie dietą przyczynia się do szybkiego nawrotu i przewlekłego przebiegu objawów.

Serdecznie pozdrawiam