Jak mogę zdrowo przytyć?

Witam, mam 21 lat, 162cm wzrostu i ważę 42kg. Od kilku lat moja waga nie przekracza 43 kg. Kości najbardziej wystają mi w górnych partiach ciała. Jadam 4-5 posiłków dziennie wychodzi około 1000kcal, wiem, że to niezbyt dużo ale nigdy nie odczuwam głodu. W moim menu przeważa: nabiał (kefiry, sery jogurty itp.), jaja, owoce, warzywa i potrawy bezmięsne tj. pierogi, leczo, zupy warzywne. Nie wystrzegam się słodyczy i chipsów. Proszę o radę co należy jeść i w jakich ilościach, aby zdrowo nabrać przynajmniej 2-3 kg. Pozdrawiam
21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla Twojego wzrostu i wagi wynosi 16, co oznacza znaczną niedowagę! Tak niski wskaźnik wraz z innymi objawami jest również kryterium rozpoznania zaburzeń odżywiania. Pomyśl o tym, bo może właśnie to jest przyczyną tak niskiej wagi.
Jeśli jednak nie, powinnaś skonsultować się również z lekarzem, który oceni czy tak niska waga nie jest wynikiem jakiegoś schorzenia, na przykład zaburzeń hormonalnych.
Ważne jednak, że chcesz przytyć! W zaleceniach dietetycznych wskazuje się na to, by przyrost masy ciała był stopniowy, tzn. nie większy niż 0,5-1 kg na tydzień. Zbyt szybkie wyrównywanie masy ciała grozi powikłaniami ze strony przewodu pokarmowego.
Dobowa wartość kaloryczna posiłków powinna wynosić ok. 50 kcal/kg masy ciała. Zapotrzebowanie kaloryczne zależy jednak również od wieku i aktywności fizycznej.
Zaleca się spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, w formie 5-6 posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). Posiłki powinny być zróżnicowane i lekkostrawne, zaleca się duszenie i gotowanie potraw.
Wskazane jest również gotowanie warzyw i owoców, pokarmy bogate w wapń, jak jogurt i twarożek.

Dokładne informacje na temat składu diety powinnaś skonsultować z dietetykiem.