Jak przytyć? Pomocy

Mam 16 lat i jestem po anoreksji i chcę przytyć. Ważę 54kg przy wzroście 170 cm. Liczę kalorie wszystkiego co zjadam i nie mogę sobie z tym poradzić. nie wiem ile kalorii powinnam zjadać dziennie. tak na oko to zjadam 2600 kalorii jem 4 posiłki dziennie i ćwiczę po 15 minut dziennie. Chcę jakoś oduczyć się liczenia kalorii i proszę o poradę. Do tego straciłam miesiączkę. A po pierwsze żebym ją odzyskała powinnam odpowiednio przytyć. Proszę was o dobre porady.

Wychudzenie jest spowodowane niedoborem energii, białka i innych składników odżywczych. Jeśli spożywany pokarm nie zapewnia dostatecznej ilości energii na codzienne potrzeby, to organizm czerpie ją z rozpadu własnych tkanek, prowadząc do znacznego zmniejszenia masy ciała. Dlatego dieta stosowana przy wychudzeniu powinna być bogatoenergetyczna, bogatobiałkowa, obfitująca w pozostałe składniki odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne.

Twój wskaźnik BMI wynosi 18,6 kg/m². Wartości wskaźnika BMI powinny mieścić się w zakresie 18,5 - 25 kg/m². Jednak według badań naukowych najbardziej optymalna wartość wskaźnika to BMI = 21, taka masa ciała, przy której jest najmniejsze ryzyko chorób, oraz masa ciała pozwalająca nam dobrze się czuć, czyli w Twoim przypadku jest to 60 kg.

Dieta przy wychudzeniu powinna dostarczać ok. 40 kcal/ kg należnej masy ciała, więc w Twoim przypadku jest to około 2400 kcal. Aby przytyć należy stosować racjonalne odżywianie - nie jedzmy chipsów, ciastek i fast foodów żeby przytyć! Są one m.in. źródłem tłuszczów trans o działaniu rakotwórczym.

Musisz zrezygnować z napojów gazowanych - szybko sycą ale nie mają dobrych wartości odżywczych, lepiej pić niegazowaną wodę mineralną oraz soki, najlepiej przyrządzane samodzielnie w domu lub kupowane w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością. Poza tym nie wolno jeść dużych ilości słodyczy - są kaloryczne, ale szybko hamują apetyt. Zabronione jest także palenie papierosów - palenie hamuje apetyt, a organizm zużywa mnóstwo energii na metabolizowanie trucizn.

Jeśli chodzi o zalecenia diety stosowanej w celu zwiększenia masy ciała to najważniejsze jest jedzenie posiłków w stałych porach, w odstępach 3 godzinnych oraz nie omijanie żadnego z posiłków.

Pozostałe wskazówki:
- Wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna, ponieważ regularne ćwiczenia zwiększają nasze samopoczucie, dodają energii i pobudzają apetyt.
- Po spożyciu posiłku wskazany jest odpoczynek.
- Zdrowe i jednocześnie bardzo kaloryczne są: banany, winogrona, awokado, owoce suszone oraz orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni, sezam. Są one źródłem „dobrych” kalorii.
- Do przyrządzania potraw należy stosować różne oleje roślinne lub masło. Tłuszcze zaleca się dodawać na surowo do gotowanych potraw. Źródłem tłuszczu powinny być przede wszystkim śmietanka, oleje, oliwa z oliwek, masło śmietankowe, mleko, lody, sery śmietankowe.
- Zalecane są także produkty o dużej kaloryczności, ale w małej objętości, np. miód, dżemy, orzechy.
- Należy jeść jak najwięcej białka pełnowartościowego tzn. chude mięsa i wędliny, jaja, jogurty, twarogi oraz ryby.
- Zalecane jest gotowanie (w wodzie lub na parze) oraz pieczenie w folii, ewentualnie smażenie w niewielkiej ilości tłuszczu.

Wskazane są również specjalne preparaty medyczne, tzw. Nutridrinki. Nutridrinki dostarczają dużo składników odżywczych w małej objętości. Są to specjalistyczne preparaty będące zamiennikiem posiłku. Są bogatym źródłem białka, zawierają potrzebne ilości witamin i składników mineralnych, a także węglowodany i tłuszcze. Nutridrinki przeznaczone są dla osób, które nie mają apetytu lub jedzą w niewystarczających ilościach.

Nie polecałabym picia nutridrinków tylko ze względu na upodobania smakowe czy uzyskanie bardzo szybkich efektów diety. Jeśli jesteśmy zdrowi, nie mamy kłopotów z trawieniem oraz odpornością organizmu, i nie jesteśmy osłabieni to należy stosować zdrowy, racjonalny sposób żywienia - zbilansowaną dietę opartą na urozmaiconych produktach z każdej grupy piramidy żywieniowej.