Odżywianie przy niedowadze

Witam chciałbym przytyć tylko nie wiem co musiałbym jeść warze 50 kg i mam 185 cm wzrostu . chciałbym się dowiedzieć co i ile bym musiał jeść i przez jaki czas , z góry dziekuje
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Bardzo często niska masa ciała wynika z uwarunkowań genetycznych i tym samym szybkiego tempa metabolizmu. W tym przypadku dieta nie jest w stanie zmienić bardzo wiele. Warto jednak zadbać o to, aby zapewnić organizmowi odpowiednią dla swojego wieku i aktywności fizycznej podaż energii wraz z dietą. Trudno mi ją w tym przypadku określić z uwagi na brak danych o wieku, jednak prawdopodobnie będzie ona mieściła się w granicach 3000kcal.
Źródłem energii powinny być zdrowe produkty. Warto natomiast unikać wszelkiego rodzaju żywności przetworzonej (gotowe dania dostępne w sklepach, żywność typu fast food), słodyczy, słonych kalorycznych przekąsek, dosładzanych napojów - mimo wysokiej kaloryczności nie niosą one ze sobą wartości odżywczej.
Dobrze byłoby również jeść częściej niż 3 razy dziennie - to ułatwi podaż odpowiedniej ilości kalorii i wpłynie na pobudzenie apetytu.
Dobrze również pamiętać o cennym źródle tłuszczu w diecie - dodatku olejów roślinnych i oliwy z oliwek do gotowych dań,w ilości ok 2-3 łyżek dziennie.
Z produktów zbożowych najlepiej wybierać biały ryż, makarony, pieczywo pszenne i mieszane.
W codziennej diecie, oprócz mięsa i ryb jako źródła białka, powinny również znaleźć się produkty mleczne.
Tego rodzaju tryb żywienia powinien być prowadzony cały czas, aby zapewnić organizmowi właściwy dowóz składników odżywczych i przeciwdziałać utracie masy ciała.