Jak utrzymać wagę po schudnięciu?

Witam,mam problem,otóż schudłem 50kg w 7 miesięcy na bardzo drastycznej diecie.Jak mogę utrzymać swoją wagę(70kg przy 177cm wzrostu) ,żeby nie przytyć.Przez siedem miesięcy ograniczałem się do jednego posiłku dziennie (tylko mięso z kurczaka).Nie wiem jak skończyć się odchudzać .Dlatego mam pytanie,jak to zrobić żeby nie przytyć ?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zdecydowanie nie polecam tak drastycznych rozwiązań w zakresie żywienia. Organizm aktualnie z pewnością jest niedożywiony,a niedobory składników odżywczych jakie wystąpiły, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne w przyszłości. Organizm każdego dnia potrzebuje odpowiedniego dowozu energii, niezbędnych składników odżywczych,witamin i składników mineralnych, dlatego w diecie redukcyjnej ogranicza się podaż kalorii ustalając indywidualny deficyt, który sięga maksymalnie 400kcal- 500kcal w stosunku do normy. Jednocześnie jest to dieta pełnowartościowa, urozmaicona i zbilansowana. Stopniowa utrata masy ciała (0,5kg/tydz.) zapewnia uniknięcie charakterystycznego dla restrykcyjnych diet efektu jo-jo, czyli powrotu do wyjściowej masy ciała.
W tym wypadku nie można zagwarantować, że po wprowadzeniu tradycyjnego stylu żywienia, masa ciała nie wzrośnie. Należy jednak wprowadzić zasady zdrowego odżywiania i : spożywać regularnie posiłki (najlepiej 5 dziennie), wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięsa i ryby, spożywać dużo warzyw i owoców. Spośród obróbki kulinarnej preferować tę o charakterze lekkostrawnym - gotowanie w wodzie, na parze i zapiekanie w folii. Wskazane jest też unikanie słodyczy, słodzonych napojów, napojów alkoholowych, tłustych oraz kalorycznych przekąsek i dań. To zminimalizuje efekt wzrostu masy ciała. Warto także zadbać o codzienną aktywność fizyczną.
pozdrawiam