Jak schudnąć w wieku 12 lat bez efektu jo-jo?

Mam 12 lat waże 58 kg i 169 wzrostu.Chcęważyć 48 kilo czyli aż o 10 kg mniej.Słyszałam, że w miesiąc można schudnąć 4 kg.Mogłabym spróbować czegoś takiego, tylko tak do końca nie wiem jak w krótkim czasie schudnąć te 10 kg.Ponieważ nie chce stosować diet.Napewno skończe ze słodyczami jasnym chlebem i ziemniakiami.Kiedy zacznie się szkoła będę chodzić 2 razy w tygodniu na zajęcia koszykówki do tego basen 1 w tygodniu Prosze o pomoc Jak moge schudnąć 10 kg w krótkim czasie bez jo-jo i bez diet!
12 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała znajduje się w normie. W przypadku utraty aż 10 kg, wystąpi niedowaga, a wraz z nią prawdopodobnie niedobory pokarmowe, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.Odradzałabym więc tak drastyczne odchudzanie, zwłaszcza w wieku, w którym organizm dojrzewa i wykazuje wyższe zapotrzebowanie na cenne dla jego rozwoju składniki odżywcze.
Zalecane tempo odchudzania to ok 0,5kg/ tydzień. Stopniowa utrata masy ciała, połączona z regularną aktywnością fizyczną, zapobiega wystąpieniu efektu jojo, pod warunkiem, że codzienna podaż energii nie będzie zbyt niska (zalecana to ok. 2000kcal).
W diecie warto przestrzegać zasad zdrowego odżywiania:
1) Spożywać posiłki regularnie, w ilości 5 dziennie, w odstępach co około 4 godziny
2) Unikać żywności przetworzonej (gotowych dań dostępnych w sklepach, żywności typu fast food, konserw mięsnych itp.), słodyczy (w tym także napojów słodzonych) oraz tłustych przekąsek - chipsów, krakersów, paluszków,prażynek itp.
3) Spośród rodzajów obróbki kulinarnej stosować gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie w folii, unikać natomiast smażenia, zwłaszcza na głębokim tłuszczu
4) Spożywać codziennie świeże warzywa i owoce
5) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe - ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, makaron razowy
6) Unikać tłustych potraw, tłustych mięs i wędlin, podrobów itp.