Jak utrzymać wagę?

Witam. Mam 23 lata, ważę 50 kg, wzrost 162 cm. Przez 3 miesiące schudłam 5 kg i poprawiłam wygląd ciała przez ćwiczenia 5 x w tyg. po godzinie (fitness). W ostatnim miesiącu zastąpiłam połowę ćwiczeń jazdą na rowerze i dodałam codziennie 20 min. ćwiczeń na brzuch. Trzymam dietę 1500 kcal. Od września chcę zmniejszać ilość ćwiczeń do 4 razy w tyg. po 45 min. i 20 min. ćwiczeń na brzuch. Jak to zrobić by nie przytyć i utrzymać efekty, które osiągnęłam. Potem chciałabym zwiększyć ilość kalorii. A.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Kaloryczność na poziomie 1500 jest zbyt niska, dlatego należałoby ją stopniowo zwiększać. W kwestii aktywności fizycznej, jej redukcja przy zachowaniu zasad zdrowego odżywiania, urozmaiconej diecie, trybie 5 posiłków dziennie i podwyższonej podaży błonnika,nie powinna wiązać się ze wzrostem masy ciała. Należy pamiętać, aby unikać pustych kalorii w postaci słodyczy, słodzonych napojów i kalorycznych przekąsek - to pomoże w uniknięciu efektu jo-jo.
pozdrawiam