Jak utrzymać prawidłową wagę?

Szanowni państwo, krótko przedstawię swój problem. 3 miesiące temu ważyłem 72kg. Udało mi się - dzięki systematycznej diecie 1700kcal i ćwiczeniom - dojść do zadowalającej mnie wagi 64 kg przy wzroście 174cm. Chciałbym uniknąć efektu jojo, który niechybnie mnie czeka, gdybym wrócił tak po prostu do normalnego jedzenia. Dodam tylko, że moja obecna dieta pozwala mi jeść wszystko, zatem nie ograniczałem żadnych pokarmów, moim limitem były tylko kalorie. Chciałbym wiedzieć, jak utrzymać wagę?

Witam serdecznie,

biorąc pod uwagę czas stosowania diety, spadek masy ciała był prawidłowy. Aby utrzymać obecną wagę i uniknąć efektu jojo, najlepiej wprowadzić zasady zdrowego odżywiania. Unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, tłustych smażonych potraw, pamiętać o odpowiedniej porcji warzyw i owoców oraz odpowiedniej ilości płynów. Zachowując takie zasady można kalorycznie podwyższyć dietę o np.300 kcal.

pozdrawiam
Agnieszka Pierwoła

Witam serdecznie,

jeżeli dieta była pełnowartościowa i urozmaicona, nie głodził się Pan a jedynie ograniczył nieco kaloryczność to nie powinno być efektu jo-jo. Proszę stopniowo zwiększać kaloryczność diety o około 100kcal tygodniowo aż dojdzie Pan do swojego czynnego zapotrzebowania kalorycznego. Unika Pan przy tym cukrów prostych, tłuszczów nasyconych. Posiłki proszę spożywać regularnie, nadal lepiej mniejsze porcje ale częściej.
Jeżeli będzie wychodził Pan z diety powoli, racjonalnie to waga nie wzrośnie.

W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk