Jak schudnąć, skoro nie potrafię odstawić słodyczy?

Witam mam na imię Natalia mam 15 lat , ważę ponad 50 kilo i ma 152 wzrostu bardzo chciałabym schudnąć ale tylko dużo czasu mam w wakacje a tak w roku szkolnym ciężko mi jest na znalezienie czasu próbowałam nie jeść słodyczy ale zawsze do nich wracałam nie wiem co robić pomuszcie proszę :)

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Masa ciała znajduje się w normie. Jeśli jednak zauważasz nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w niektórych partiach ciała, zalecam wprowadzenie regularnej, a więc codziennej, aktywności fizycznej w dowolnej formie.
Ponadto warto zrezygnować z tak zwanych pustych kalorii, a więc słodyczy, słonych przekąsek typu chipsy, paluszki, krakersy, żywności typu fast food oraz słodzonych napojów.
W momencie pokusy sięgnięcia po coś słodkiego, warto zjeść owoc, warzywo, lub zdrową przekąskę - migdały, orzechy, suszone owoce. Bardzo zdrowym i dobrym rozwiązaniem są również koktajl mleczne na przykład z bananem i malinami- świetnie zastąpią niezdrowy deser.
Jednocześnie warto pamiętać o tym, że szybka utrata masy ciała (przez zbyt niską podaż energii, a więc znaczne ograniczanie ilości spożywanych pokarmów) jest bardzo niezdrowa - prowadzi do niedoborów składników odżywczych oraz efektu jojo po powrocie do tradycyjnego sposobu żywienia.