Jak schudnąć, jeśli w aktywności fizycznej przeszkadza kontuzja kolana

Słodycze są moją zmorą dnia powszedniego. Ogromny wstyd się przyznać, ale nie potrafię przeżyć bez nich dnia. Jestem po ciązy. W wieku 24 lat, przy wzroście 158, ważę 70kg. Dodatkowo studiuję, mam 7 miesieczne dziecko i jest zbyt cięzko zabrac się za większy wysiłek fizyczny, przeszkadza w tym również przebyta kontuzja kolana. Zazwyczaj nie mam czasu, by jadać regularnie. Czy istnieje dieta która byłaby w stanie mi pomóc? Lubię głównie owoce, produkty mleczne. Błagam o jakąkolwiek pomoc...
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Tendencje w kierunku sięgania po słodycze są bardzo częstym problemem, który jednak możemy skutecznie ominąć, wybierając zdrowsze desery. W chwili pokusy sięgnięcia po słodką przekąskę, warto zastępując ją świeżym owocem, samodzielnie przyrządzoną sałatka owocową, jogurtem z owocami, migdałami i orzechami lub koktajlem (np. jogurt naturalny/mleko+banan+mrożone maliny).
Warto również postarać się uregulować spożycie posiłków i zwiększyć ich ilość. W ten sposób metabolizm ureguluje się, a chęć podjadania będzie mniejsza.
Polecam również wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego nabiału oraz wzbogacanie codziennego jadłospisu w świeże i gotowane warzywa.

Chęć na słodycze jest spowodowana najczęsciej brakiem regularnych posiłków i wynikającym z tego aktu głodem, który najłatwiej i najszybciej zaspokoić ,,czymś słodkim". Jest to też poprostu przyzwyczajenie, nawyk, który musi Pani przezwyciężyć. Aby nie ulegać pokusie musi Pani po piewrsze nie chodzić głodna, czyli jeść regularnie ok 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 h, w tym 2-3 razy dziennie spożywać owoce, które tak Pani lubi. Po drugie nie może Pani kupować i robić zapasów słodyczy, gdyż mając świadomość, że są one pod ręką będzie tylko kwestią czasu, kiedy Pani je zje.

Witam. Problem słodyczy nie jest obojętny dla sylwetki i zdrowia. Warto podkreślić, że słodkości dostarczają duże ilości energii, a niewiele składników odżywczych – są więc źródłem tzw. pustych kalorii. Jest jednak wiele sposobów, aby uniknąć podjadania słodyczy, a do tego zdrowo jeść i chudnąć.
Przede wszystkim jedz 5 małych posiłków w ciągu dnia – poziom cukru będzie na stałym poziomie, dzięki czemu nie będziesz miał/a ochoty na spożywanie słodyczy. To wcale nie jest takie trudne – wystarczy zawsze w domu jeść śniadanie, pamiętać o tym, aby w torebce mieć orzechy, świeże/suszone owoce czy jogurt naturalny, które świetnie sprawdzają się na przekąskę. Obiad można gotować 1 na 2-3 dni, na kolację możesz jeść zupę i tak sami gotować ją 1 na 2 dni. Zrób listę łatwych i szybkich dań, planuj co zjesz następnego dnia, a regularne odżywianie wejdzie Ci w nawyk.
Nie rezygnuj całkowicie ze słodkich rzeczy – raz na tydzień (wybierz stały dzień) zjedz kawałek ciasta (domowej roboty!) lub gorzką czekoladę bez tłuszczy utwardzanych.
Dbaj o wartościową i urozmaiconą dietę. Nie może w niej zabraknąć węglowodanów złożonych – pełnoziarnistych produktów zbożowych i warzyw; a także owoców. Ograniczenie zdrowych źródeł cukru może tylko zwiększyć chęć na sięganie po słodycze obfite w cukry proste. Poczytaj również o tym jak powinna wyglądać Twoja dieta http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania Pamiętaj także, aby ćwiczyć około 3 razy w tygodniu po minimum 30-40 minut - proponuję pływanie, które nie jest tak obciążające dla stawów i kolan jak inne dyscypliny. Jeśli wprowadzisz te zalecenia powinnaś odnieść swój cel - pamiętaj jednak, żeby nie stosować popularnych diet, które mogą Ci tylko zaszkodzić! Pozdrawiam.