W jaki sposób zdrowo się odchudzać w wieku 14 lat?

Mam 14 lat.Bardzo chciałabym trochę schudnąć, nie chce popaść w anoreksję ani nic z tych rzeczy, mam jedno pytanie. Czy moja dieta jest dobra? Rano jem śniadanie i warzywo, a w szkole drugie śniadanie. Popołudniu spożywam obiad i przekąskę (najczęściej yogurt naturalny i owoce). Jeżeli około 17 zgłodnieje jem jedną kromkę ciemnego chleba z twarożkiem. Czy to dobrze? Może za dużo by schudnąć, może za mało? Czy moje piersi przestaną rosnąć? Bardzo się tego boję, a czuję się źle we własnym ciele.
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Nawyk 5-posiłkowego trybu żywienia jest bardzo korzystny. W ten sposób reguluje się metabolizm, a dodatkowo zapobiega to podjadaniu. Trudno określić czy jadłospis jest prawidłowy, ponieważ brak danych na temat dokładnego składu posiłków głównych. Ważne aby były to dania składające się ze zdrowych produktów takich jak chude mięso i ryby, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz produkty mleczne. Urozmaicona dieta zapewnia dostarczenie organizmowi wszystkich składników odżywczych, niezbędnych mu do prawidłowego funkcjonowania. Odradzam natomiast znaczące ograniczanie podaży energii - skutkuje ono niedożywieniem i efektem jojo.Warto unikać słodyczy, kalorycznych przekąsek i żywności typu fast food oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Witam,
jedną z zalet Twojego obecnego sposobu żywienia jest regularność posiłków, pamiętaj by one występowały co 3-4 godziny, kolacja ok 2-3 godz. przed snem. Staraj się dbać również o jakość posiłków, wybierając produkty pełnoziarniste dużo warzyw, owoce jako przekąskę, chudy nabiał i mięso oraz małą ilość tłuszczu. Staraj się zrezygnować z słodkich napojów, cukru, dosładzania oraz podjadania słodyczy. Niezbędna będzie również aktywność fizyczną. Staraj się przede wszystkim zdrowo i racjonalnie odżywiać, a powinnaś utrzymywać masę ciała.
Pozdrawiam