Prawidłowa waga: jak zdrowo schudnąć w wieku 12 lat?

Witam. Mam na imię Mikołaj. Mam lat 12 i 163 cm wzrostu. Ważę 70 kg (bardzo dużo). Jak mógłbym zdrowo i szybko schudnąć około 20 kg? Ile muszę ważyć, by nie być już grubym? Jem trochę słodyczy, nie jem chipsów, ani innych fast fudów. Niedawno byłem chory i dlatego przytyłem. Co muszę jeść, by schudnąć? Jem 3-4 posiłki dziennie. Na śniadanie najczęściej serek, który ma dużo białka i 3,5 grama węglowodanów oraz kanapkę. Na drugie śniadanie kanapkę z serem żółtym. Obiad w zależności co mama ugotuje. Nie jem ziemniaków, a na kolację najczęściej kanapkę o godzinie 18.00. Od kilku dni wychodzę na spacer około 20 - 25 minut. Gram w piłkę, a w lecie w siatkówkę. Moją słabością są słodycze, które podjadam między posiłkami. Co muszę zrobić, by schudnąć? Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Masz 12 lat, a w tym wieku klasyczna dieta niskoenergetyczna jest przeciwwskazana. Możesz jednak wprowadzić zdrowe, dietetyczne posiłki do swojego jadłospisu i więcej czasu poświęcić na uprawianie ulubionych sportów.

Twoim problemem są słodycze. Nadmierne spożycie słodkości, a także dosładzanie herbaty oraz picie dużych ilości soków owocowych dosładzanym cukrem oraz syropami, może spowodować poważne zaburzenia poziomu glukozy we krwi, nadpobudliwość, huśtawkę nastrojów, a nawet zmniejszyć odporność na infekcje! Dlatego staraj się do minimum ograniczyć słodycze w swojej diecie. A jeśli już po nie sięgniesz, niech stanowią odrębny posiłek, np. podwieczorek. W ograniczeniu słodyczy, pomogą Ci zdrowo zbilansowane posiłki, spożywane w regularnych odstępach czasu - zjadaj 5 posiłków dziennie, małych objętościowo, najlepiej co 3 godziny.

Twoje śniadanie może być "bardziej obfite" - zjedz kanapkę z ciemnego pieczywa z serkiem twarożkowym i warzywami, do tego, np. owoc. Na II śniadanie proponuję już nie pieczywo, a jogurt naturalny z dodatkiem płatków owsianych i otrąb oraz sezonowych owoców. Obiad podobnie jak śniadanie, powinien być bardziej sycący - zjedz, np. kaszę gryczaną z dodatkiem chudego mięsa i duszonymi warzywami. Podwieczorek bardziej lekki, np. szklanka soku marchewkowego. Na kolację możesz przyrządzić sałatkę.

Kontynuuj spacery - to jedna z najlepszych form ruchu na odchudzanie!

Pozdrawiam,
Anna Kacperska