Mam 15 lat - czy odżywiam się zdrowo?

Witam! Na początku roku szkolnego postanowiłam schudnąć. Mam 15 lat i od września schudłam 8 kg. Obecnie ważę 43 kg przy 158 cm wzrostu. Dobrze czuję się ze swoim ciałem, jednakże nie jestem pewna, czy aby na pewno zdrowo się odżywiam. Na śniadanie zazwyczaj zjadam kanapkę z chleba razowego + twarożek i pomidor + wędlina i ogórek + jajko. Po powrocie ze szkoły zjadam obiad. Często jest to kurczak z warzywami/warzywa na patelnię/brązowy ryż z mięsem lub warzywami/zupa. W weekend sięgam czasem po ziemniaki i wieprzowinę. Później zjem najwyżej jakieś jabłko lub inny owoc.

Ogólnie spożywam więcej warzyw i owoców niż wcześniej, a z mojej diety usunęłam słodycze. Oczywiście zdarza się, że sięgnę po ciastko lub czekoladę, lecz bywa tak mniej więcej raz na tydzień. Nie piję napojów gazowanych, wolę herbatę oraz rozpuszczalną kawę z mlekiem, ale ostatnio sięgam również po zwykłą. Niestety, już 5 miesiąc nie mam okresu. Czy może to być spowodowane moja dietą? Jeśli tak, to co z tym zrobić? Nie chcę przytyć, ponieważ teraz jestem zadowolona z swojej budowy, i nie chcę wrócić do wcześniejszej masy. Dodam - aczkolwiek nie jestem pewna, czy to przydatna informacja - że choruję na niedoczynność tarczycy i codziennie przyjmuję hormony. Z góry dziękuję za odpowiedź!

Witam serdecznie!

Zacznę od tego, że jak najszybciej powinnaś skontaktować się z lekarzem. Brak miesiączki może być spowodowany niewłaściwą dietą (zbyt małą ilością spożywanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego), ale również zaburzeniami hormonalnymi, o których koniecznie musisz powiadomić swojego lekarza.

Zjadasz zbyt mało posiłków w ciągu dnia - zamiast 3 powinno być ich 5. Pierwsze śniadanie jest właściwe, ale przed obiadem powinnaś zjeść II śniadanie. Zabierz ze sobą do szkoły owoc, kanapkę z ciemnego pieczywa, margaryny, warzyw czy kiełków z dodatkiem chudej wędliny, pieczonego mięsa, tuńczyka czy sera twarogowego. Nie zapominaj o wypijaniu odpowiedniej ilości wody mineralnej niegazowanej. Polecane są także soki warzywne oraz warzywno-owocowe bez dodatku cukru. Możesz zrobić je samodzielnie, jeśli masz sokowirówkę - polecam sok ze świeżej marchewki z dodatkiem selera lub sok buraczkowo-jabłkowy.

Podwieczorek powinien stanowić mniejszą przekąskę, np. owoc, garść orzechów czy batonik musli. Na kolację może przyrządzić zdrową sałatkę z dużej ilości różnych sałat, pomidora, cebulki i oliwy z oliwek.

Musisz wiedzieć, że omijając posiłki i spożywając zbyt mało kalorii w stosunku do Twojego zapotrzebowania, osłabiasz w dużym stopniu funkcjonowanie tarczycy. Zmniejsza się Twoja przemiana materii, która i tak jest już niska z powodu niedoczynności, na którą cierpisz.

Pozdrawiam