Jak schudnąć i zachować ładną skórę?

Witam! Mam 18 lat i 158 cm wzrostu. Ważę około 61 kg. Rok temu ważyłam 44 kg i chciałabym schudnąć do wagi 44-48 kg, jednak boję się, że będzie mi zwisać skóra. W tamtej wadze czułam się idealnie. Mieszkam w internacie, więc nie mam w tygodniu szeroko rozwiniętej kuchni (szwedzki stół, obiady nie są złe, ale nie mają mało kalorii). Chciałabym zastosować taką dietę: śniadanie: dwie kromeczki pieczywa typu wasa np. z serem, ogórkiem, pomidorem; obiad: jeden z posiłków, które są podawane; kolacja: tak jak śniadanie. Rok temu właśnie tak schudłam, ale nie jadłam kolacji. Do tego zapisałam się na siłownię i planuję po nowym roku wziąć się za dietę. Boję się najbardziej tego, że na brzuchu będzie mi wisieć skóra. Jak mogłabym tego uniknąć? Chcę schudnąć dużo i nie wiem, jak mieć po tym jędrne ciało. Czy to jest możliwe?

Witam!

Twoja masa ciała wskazuje na lekką nadwagę. Musisz jednak wiedzieć, że podstawową zasadą skutecznego spadku masy ciała jest spożywanie częstych, ale małych posiłków. Oto kilka wskazówek:
Pamiętaj, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze jedz śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli możesz sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw – jeśli nie masz zbyt dużego wyboru (ze względu na spożywanie obiadów ze stołówki) staraj się wybierać jedno danie (zupę lub drugie danie) oraz jeść nieco mniejsze porcje. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami lub ryba np. tuńczyk z puszki w sosie własnym. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Pamiętaj również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą Ci odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna