Co jeść, żeby schudnąć?

Witam, mam 17 lat, 170 cm wzrostu, waga 64 kg. Chciałabym schudnąć 4 kg, tylko nie wiem, w jaki sposób. Prosiłabym o napisanie jakiegoś planu odżywiania - co spożywać na śniadanie, obiad, kolację, aby zrzucić te 4 kg. Mam dość masywne uda, może jakieś ćwiczenia na to? Ostatnio nawet myślałam nad tym, aby się zapisać na siłownię lub basen :)

Witam,

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że Twoja masa ciała jest prawidłowa. Jeśli jednak czujesz się lepiej w niższej wadze, proponuję połączyć aktywność fizyczną z prawidłowym sposobem odżywiania. Dzięki temu nie tylko uzyskasz niższą masę, ale również zapobiegniesz nadwadze w przyszłości. Pamiętaj jednak, że nowy styl życia musi pozostać na dłużej. Jeśli chodzi o ćwiczenia polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze, ale najlepiej jak najdziesz ćwiczenia które Cię nie nudzą i najbardziej Ci odpowiadają. Do tego możesz dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniesz ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.
Równie ważne jest prawidłowe odżywianie. Na początku warto zapoznać się z jego zasadami np. z naszych artykułów m.in. http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Pamiętaj, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze jedz śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli możesz sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Kilen-Zasieczna