Jak schudnąć i pozbyć się zaparć?

Witam! Chciałabym wrócić do wagi sprzed ciąży, czyli do 63 kg. Mam 27 lat i 16-miesięczną córeczkę. Przy wzroście 164 cm ważę 77 kg. Tuż po porodzie ważyłam 73 kg, aczkolwiek przez 7 miesięcy karmienia piersią przytyłam do prawie 80 kg. Później schudłam 3 kg dzięki diecie kapuścianej i trzymam tę wagę do teraz. Staram się racjonalnie odżywiać, żeby schudnąć, ale to nic nie daje. Parę lat temu przytyłam do wagi 75 kg, ale dzięki temu, że zaczęłam pić czerwoną herbatę, przestałam ją słodzić i zrezygnowałam z gazowanych napojów schudłam 12 kg w rok. Tym razem picie czerwonej herbaty nic nie dało, a ponadto mam zaparcia, czego wcześniej nie miałam, nawet w ciąży.

Mój dzienny jadłospis to: Śniadanie - 2 kanapki, jedna z wędliną, a druga z serkiem topionym, jakieś warzywo; 2 śniadanie - 40g muesli z jogurtem naturalnym lub 2 owoce; Obiad - wszystko, co się jada na obiad, chyba w odpowiednich ilościach; Kolacja - 1 kanapka z żółtym serem. W międzyczasie wypijam ok. 5 herbat i 2 kawy z cukrem i mlekiem. Czasami zdarza mi się podjeść coś pomiędzy posiłkami, jakieś ciastko, ale nie zawsze. Obecnie nie pracuję, tylko zajmuję się dzieckiem w domu. Co robię źle? Czy ja za dużo jem? Co powinnam zrobić, żeby zrzucić zbędne kilogramy (raczej bez ćwiczeń) i pozbyć się zaparć? A może mój jadłospis powinien wyglądać inaczej? Jak? Pomocy!

Witam,

Przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek diety powinna Pani wiedzieć, że podstawową zasadą jest zdrowe odchudzanie. Dlatego proszę nie stosować żadnych popularnych diet odchudzających, które mogą tylko doprowadzić do wyniszczenia organizmu i efektu jojo.
Warto jest udać się do poradni dietetycznej, gdzie specjalista po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu żywieniowego będzie mógł udzielić Pani niezbędnych wskazówek, powiedzieć jakie błędy żywieniowe są popełniane i jak ich unikać. Będzie mógł również ułożyć dietę odpowiednio dobrana do Pani stanu zdrowia, wieku oraz aktywności. Z mojej strony mogę podkreślić, że prawdopodobnie spożywa Pani za mało warzyw oraz produktów pełnoziarnistych, czego konsekwencją są zaparcia.
Na początku jednak proszę zapoznać się z zasadami prawidłowego odżywiania, ponieważ edukacja, w tym samym wzrost świadomości jest niezmiernie ważny w procesie utarty masy ciała m.in. http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Proszę pamiętać, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze należy jeść śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny (niekoniecznie O% czy light, ważne aby był naturalny bez dodatku owoców czy innych produktów) z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli można sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyli owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Proszę pamiętać również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie (które nie obciąża stawów i nie jest tak męczące jak inne dyscypliny, a jednocześnie zwiększa wydolność organizmu i świetnie spala tkankę tłuszczową), jazdę na rowerze lub orbitreku. Najlepiej jak znajdzie Pani ćwiczenia które się nie znudzą i będą najbardziej odpowiadać.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna