Jak odżywiać się, by szybko schudnąć?

Witam! Ważę 68 kg przy 161 cm. Mam 17 lat (rocznikowo 18). Jeszcze w lipcu ważyłam 77 kg. Stosowałam dietę mniej żryj ;) tzn. eliminacja słodyczy itp. Więcej się ruszałam, bo wiadomo, były wakacje, można było jeździć na rolkach. Schudłam tyle do końca września. Cały czas teraz ważę tyle samo, chociaż jem trochę słodyczy, ale nie wróciłam do jasnego pieczywa, cały czas jem ciemne i owoce między posiłkami. Chciałabym jednak schudnąć do ok. 63 kg, bo mam za dużo tłuszczu wszędzie, jednak nie chciałabym chudnąć już z piersi! Mogłabym dostać jakieś rady dotyczące odżywiania?

Dodam, że mój dzień zaczyna się od 5 rano, a spać się kładę około północy (niestety, szkoła tego ode mnie wymaga + dojazdy). Co do aktywności fizycznej, to tylko spacer dwa razy dziennie (2 przystanki do szkoły pieszo i z powrotem). Chciałabym również zapytać, czy w dietach można pić jogurty normalne czy tylko te light lub 0%? I jak to jest z tą gorzką czekoladą? Można? I jeśli tak, to w jakich ilościach? (Jestem wielką fanką czekolady). I ile mniej więcej powinna liczyć kcal moja dieta? Chodzi mi tak naprawdę MNIEJ WIĘCEJ, bo nie przywiązuję wielkiej wagi do tego, raczej staram się patrzeć na to, co jem. Proszę o rady!

Witaj!

Zbyt wysoka masa ciała wpływa niekorzystnie nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale również na stan zdrowia naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest aby nasza waga była prawidłowa, nie wahała się nadmiernie i co najważniejsze, abyśmy się dobrze czuli w swoim ciele. Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę, dlatego powinnaś nieco zmienić swój styl życia. Jednak na początku powinnaś zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania i stylu życia, przekonać się do nich i przede wszystkim nie bać się zmian i nowości, jakie będziesz musiała wprowadzić. Jesteś osobą w wieku dojrzewania – Twoje ciało stale się rozwija, rośniesz i nie może Ci zabraknąć żadnych składników odżywczych, dlatego wszelkie diety cud nie mogą być przez Ciebie stosowane. Są to diety, które wyniszczają organizm, zaburzają gospodarkę hormonalną, są monotonne i trudno na nich wytrwać, a dodatkowo powodują tzw. efekt jojo.
Posiłki przez Ciebie spożywane są zapewne przygotowywane przez rodziców czy opiekunów, dlatego nie masz na nie wpływu w 100%. Moim zdaniem warto zwrócić się do dietetyka w poradni żywieniowej, najlepiej wybrać się tam z opiekunem i razem przeanalizować Twój codzienny jadłospis. Z mojej strony nie mogę stwierdzić jakie błędy popełniasz. Polecam natomiast zapoznanie się z artykułem, dzięki któremu sama częściowo wychwycisz swoje błędy i będziesz mogła je wyeliminować http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Proszę pamiętać, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze należy jeść śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny (niekoniecznie O% czy light, ważne aby był naturalny bez dodatku owoców czy innych produktów) z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli można sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyli owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Jeśli nie możesz obejść się bez słodyczy wybieraj te zdrowsze wersje np. gorzką czekoladę i ciasta domowej roboty, najlepiej w wersji zdrowej - bez śmietany, tłustych kremów, masła i margaryny do pieczenia (można ją zastąpić olejem).
Proszę pamiętać również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie (które nie obciąża stawów i nie jest tak męczące jak inne dyscypliny, a jednocześnie zwiększa wydolność organizmu i świetnie spala tkankę tłuszczową), jazdę na rowerze lub orbitreku, czy po prostu częste spacery. Najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które się nie znudzą i będą najbardziej odpowiadać.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna