Jak szybko stracić 20 kilogramów?

Witam, mam 22 lata, 161 cm wzrostu i ważę około 72 kg. Parę lat temu ważyłam 54 kilo, lecz przytyłam, ponieważ przestałam zwracać uwagę na to co jem i ile jem, no i jak skończyłam szkołę, to mój ruch fizyczny jest zerowy. Obecnie jem dość dużo, ale nie zawsze, zależy to od dnia i apetytu. Jadam fast foody, tłuste jedzenie, smażone oraz słodycze. Jem około 5 posiłków dziennie. Nie mam żadnych problemów zdrowotnych, ponieważ regularnie się badam u lekarza. Mam dużo czasu w tygodniu, więc miałabym zacząć uprawiać jakiś sport. Chciałabym schudnąć, lecz nie wiem, jak się za to zabrać. Moja wymarzona waga to 52 kg, ale byłabym szczęśliwa, jakby udało mi się schudnąć chociaż do 55 kg. W miarę możliwości chciałabym dość szybko schudnąć. Bardzo proszę o poradę.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam!
Bardzo wiele czynników wpływa na Pani masę ciała – aktywność fizyczna, zachowania żywieniowe, względy zdrowotne i genetyczne. Proszę pamiętać, że odchudzanie to proces długotrwały. Pani masa ciała wskazuje na znaczną nadwagę, dlatego powinna Pani nieco zmienić swój styl życia. Zbyt wysoka masa ciała wpływa niekorzystnie nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale również na stan zdrowia naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest aby nasza waga była prawidłowa, nie wahała się nadmiernie i co najważniejsze, abyśmy się dobrze czuli w swoim ciele.
Proszę zacząć od zapoznania się z zasadami zdrowego odżywiania i stylu życia, warto się do nich przekonać, nie bać się zmian i nowości, jakie będzie musiała Pani wprowadzić. Warto wiedzieć, że diety „cud” nie będą korzystne. Przy skutecznej utracie masy ciała nie ilość kalorii odgrywa największą rolę, ale liczba posiłków. Im mniej jemy tym bardziej nasza przemiana materii zwalnia, a tkanka tłuszczowa gromadzi się.
Moim zdaniem warto zwrócić się do dietetyka w poradni żywieniowej w celu przeanalizowania Pani codziennego jadłospisu. Z mojej strony nie znam Pani stylu życia i nawyków żywieniowych, a może Pani popełniać błędy, o których nie zdaje sobie sprawy. Polecam również zapoznanie się z artykułem, dzięki któremu częściowo wychwyci Pani swoje błędy i będzie mogła je wyeliminować http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Proszę pamiętać, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze należy jeść śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli można sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiście z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyli orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Proszę pamiętać również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku albo ćwiczenia w domu z płyty DVD, ale najlepiej jak znajdziemy ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą nam odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.
Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty