Jak schudnąć, nie rezygnując z tłustych obiadów?

Witam! Chciałbym się poradzić, co zmienić w moim stylu odżywiania/życia. Mam prawie 16 lat, 178 cm wzrostu i 93 kg wagi - to jest jakaś porażka. Mój problem tkwi w obiadach, ponieważ nie mogę sam gotować w domu, a rodzice wracają późno z pracy. Przez to muszę jeść u babci, która smaży na wielkich kostkach masła itd. Masakra.;/ Babci nie przemówię do rozsądku, ale myślę, że jakbym zmienił resztę posiłków, to można by coś z tym zrobić. Śniadanie z reguły jem gdzieś w godzinach 10-12 i to nie zawsze. Wiecie pewnie jak to jest w szkole. Nie ma kiedy. Po szkole to jest 15-16 idę do babci. Kolację staram się jeść 18-20, najczęściej płatki z mlekiem. W ciągu dnia dużo piję. Staram się głównie wodę i mleko, ale zdarzają się też soki. Mam również słabość do słodyczy. Nie jem ich w dużych ilościach, ale lubię po prostu podjadać, jak widzę jakieś cukierki czy coś w tym stylu na stole. Jeśli chodzi o jakieś ćwiczenia, to podciągam się jedynie w domu na drążku i czasem jakieś brzuszki, pompki. Podciągam się na bieżąco w wolnych chwilach. Sam w sobie mam tryb życia osiadły. Dużo czasu spędzam przy komputerze. Jest szansa schudnąć, zostając przy obiadach u babci?

Witam!
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jak najbardziej jesteś w stanie stracić na masie ciała i pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie będzie to łatwe z tego względu, że musisz zmienić kilka, ale bardzo ważnych nawyków, a jednocześnie błędów które popełniasz. Są to przede wszystkim: nie jedzenie śniadania w domu przed pójściem do szkoły, jedzenie posiłków zbyt rzadko i nieregularnie, jedzenie tylko 3 posiłków dziennie, podjadanie słodyczy.
Proszę stosować się do poniższych zasad:
1. Jedz posiłki regularnie, tzn. o w miarę stałych porach (np. codziennie o 8.00, 11.30, 14.30, 17.30 i 20.30) oraz w równych odstępach czasu co około 3 godziny. Nieregularne posiłki są w ponad 70% przyczyną nadwagi i nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej.
2. Pij dużo płynów - wody mineralnej, herbaty (zielonej, czerwonej, owocowej). Soki warzywne i owocowe 100% pij w ramach posiłku np. do drugiego śniadania – nie przesadzaj z ich ilością. Unikaj natomiast napojów słodzonych, soków z dodatkowym cukrem oraz napojów gazowanych, które dostarczają ogromne ilości zbędnych kalorii.
3. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone - unikaj fast foodów, gotowych dań mrożonych, zupek instant (typu chińskie), chrupek oraz słodyczy.
4. Codziennie jedz warzywa i owoce. Warzywa dodawaj do każdego posiłku.
5. Jeśli nie możesz obejść się bez słodyczy wybieraj te zdrowsze wersje np. gorzką czekoladę i ciasta domowej roboty, najlepiej w wersji zdrowej - bez śmietany, tłustych kremów, masła i margaryny do pieczenia (można ją zastąpić olejem).
Polecam zapoznanie się z artykułem, dzięki któremu sama częściowo wychwycisz swoje błędy i będziesz mogła je wyeliminować http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Pamiętaj, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze należy jeść śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli można sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Pamiętaj również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą Ci odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.
Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna