Mam 14 lat i sporą niedowagę: co zrobić, by przytyć?

Mam 14 lat i jestem chłopcem. Mam ok. 155 cm wzrostu, ważę ok. 34 kg. Bardzo chciałbym przytyć, jestem chyba najchudszy w szkole i nie jest mi z tym dobrze. Na śniadanie często jem 1 - 2 kanapki z miodem lub talerz mleka z jakimiś płatkami. W szkole jem drożdżówkę albo małą kanapkę. Po południu, po powrocie ze szkoły jem jednodaniowy obiad, często tylko zupę. Bardzo często zostawiam to, co nie mogę już zjeść. Moja kolacja wygląda bardzo różnie, ale zazwyczaj to samo co na śniadanie. Często jem różnego rodzaje fast - foody, chipsy i piję napoje gazowane. Jem o różnych porach. Chciałbym się dowiedzieć co pić i co jeść o różnych porach. Z góry dziękuję.

14 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rzeczywiście masz bardzo dużą niedowagę jak na swój wiek. Średnia masa ciała u 14 letnich chłopców wynosi 68 kg, natomiast średni wzrost to około 165 cm. Warto zasięgnąć szczegółowej konsultacji lekarskiej oraz wybrać się na wizytę u dietetyka, aby sprawdzić przyczyny Twojej obniżonej masy ciała.

Jednak już dziś warto zmienić swoje zachowania żywieniowe. Musisz wiedzieć, że dieta osoby która chce przytyć nie różni sie zasadniczo od racjonalnego żywienia, nie powinna obfitować w słodycze, przetworzone produkty i fast foody!

Przede wszystkim zrezygnuj z picia napojów gazowanych. Są niezdrowe, ponieważ obfitują w cukier, sztuczne barwniki, konserwanty i inne dodatki nie polecane z punktu widzenia dietetycznego. Poza tym szybko wypełniają żołądek i hamują apetyt, co nie jest dla Ciebie wskazane. Zamiast słodkich napojów gazowanych wybieraj soki owocowe oraz warzywne, ponieważ poza nawadnianiem organizmu, są źródłem dobrych kalorii, których brakuje w Twojej diecie. Pij także niegazowaną wodę mineralną, np. z dodatkiem cytryny i listków mięty.

Również słodycze zjadaj okazjonalnie, ponieważ mogą hamować apetyt na zdrowsze posiłki, szczególnie nie zjadaj słodyczy przed głównymi posiłkami, np. śniadaniem czy kolacją.

Do zupy mlecznej na śniadanie, możesz poza płatkami dodać suszonych owoców, np. śliwek, moreli, czy żurawin oraz zjeść garść orzechów. Stanowią zdrową "bombę kaloryczną".

Bułka drożdżowa na II śniadanie nie jest dobrą opcją posiłkową. Lepiej zabierz przygotowaną w domu kanapkę, najlepiej z ciemnego pieczywa z dodatkiem masła lub dobrej jakości margaryny, chudej wędliny lub sera, oraz obowiązkowo owoc i sok.

Obiad powinien dostarczać większych ilości kalorii. Zawsze powinien zawierać porcję warzyw, mięsa lub ryby, jaj i dodatek w postaci kasz, ryżu, makaronu lub ziemniaków. Zupy, jeśli nie mają dodatku śmietanki są raczej małokaloryczne.

Pozostałe posiłki również powinny być przemyślane i obfitujące w składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Np. jeśli przyrządzasz sałatkę, to z jak największą ilością kalorycznych zdrowych dodatków, np. ryby, oliwa z oliwek, ser feta, grzanki, nasiona sezamu.

Herbatę dosładzaj łyżką miodu, który poza właściwościami słodzącymi, zwiększy Twoją odporność, szczególnie zimową porą.