Mam niedowagę - w jaki sposób mogę przytyć?

Witam, mam 14 lat, 160 cm wzrostu i ważę 44 kg. Mam niedowagę i bardzo chciałabym przytyć. Przez to, że jestem taka chuda, nie mam w ogóle piersi i chłopcy w szkole śmieją się ze mnie. Wydaje mi się, że przemianę materii mam dobrą, bo załatwiam się raz dziennie, a mało też nie jem. Tak mnie więcej odżywiam się codziennie: rano w szkole pączek lub drożdżówka, jak wracam dosyć dużo zjadam obiadu. Po obiedzie - za jakieś 2-3 godz. - robię sobie tosty albo płatki i za jakieś 2 godz. kanapkę, do tego też jakieś słodycze jem lub owoce. Mimo wszystko nie mogę przytyć. Prosiłabym o poradę i może jakąś dietę czy coś. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Dieta osoby, która chce przytyć nie powinna się znacząco różnić od racjonalnej diety. Jeśli chcemy zwiększyć naszą masę ciała, nie oznacza to, że mamy jeść dużo słodyczy, pączki, drożdżówki, pić colę i codziennie odwiedzać restauracje z fast foodami. Przecież tak duża ilość cukru oraz tłuszczów nasyconych wcale nie służy naszemu zdrowiu. Nie wspominając już o tłuszczach trans, które mają udowodnione działanie rakotwórcze! Dlatego proces przybierania na wadze także należy przeprowadzić w zdrowy sposób.

Twoim problemem jest zbyt mała ilość zjadanych posiłków! Powinnaś zjadać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Zamiast słodyczy, lepiej weź do szkoły zdrową kanapkę, np. przyrządzoną z ciemnego pieczywa z dodatkiem dobrej jakości margaryny, chudej wędliny, liści sałaty. Poza kanapką weź do szkoły zdrowe przekąski, np. orzechy, migdały, nasiona słonecznika. Poza tym musisz spożywać owoce. A do picia najlepiej wodę oraz soki bez cukru - soki warzywne oraz owocowe poza nawadnianiem organizmu dostarczą witamin, składników mineralnych oraz dawkę zdrowych kalorii.

Także aktywność fizyczna pobudza nasz apetyt i dzięki regularnemu sportowi będziesz mieć ochotę na zjedzenie sycącego posiłku.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska