Czy mam prawidłową wagę? cz.2

Napisałam w poprzednim pytaniu, że schudłam z 82 kg do 75 kg. Nie stosowałam żadnych diet, po prostu jadłam, ale mniej, ćwiczyłam przez wakacje: rower, bieganie itd. Rozmawiałam z mamą o dietetyku, ale ona uważa, że za dużo słodyczy jem, a ja próbuję je ograniczyć. Rzadko jem śniadania, chociaż one są najważniejsze, po prostu ich nie lubię. Proszę o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

może jednak spróbuj raz jeszcze porozmawiać z mamą - powiedz jej, że strarasz się ograniczać słodycze, ale sama nie dajesz sobie z tym rady i potrzebujesz pomocy specjalisty. Niestety w Twoim przypadku najlepiej byłoby zupełnie wyeliminować słodycze. Może Ci się to na początku wydawać niemożliwe, ale jeśli zaczniesz jeść regularnie posiłki - co 3 godziny, nie będziesz już czuła takiej potrzeby sięgania po słodkości, ponieważ nie będzie dużych wahań poziomu cukru we krwi. Dzięki temu powinnaś mieć mniejszy apetyt i czuć się lepiej. Po pewnym czasie wystarczającym ,,słodyczem'' będzie owoc, czy jogurt owocowy. Zastosuj metodę małych kroczków - nie zakładaj, że nigdy już nie zjesz nic słodkiego, tylko każdego dnia zrób postanowienie, że dziś nie zjesz słodyczy. W ten sposób powinnaś dotrwać do końca tygodnia, a w weekend pozwolić sobie na jakaś małą słodką przekąskę.

Nie mam rady na nie jedzenie śniadań. Musisz się do nich przekonać - po prostu przed wyjściem do szkoły zjedz kanapki z chudą wedliną, serkiem i warzywami, czy płatki na mleku/jogurcie. Pobudzisz w ten sposób metabolizm. Śniadanie to podstawa i trudno bez niego będzie Ci chudnąć. Po około 3 godzinach zjedz coś na drugie sniadanie, ale mniej niż na pierwsze sniadanie - może to być kanapka, jogurt i owoce, sałatka.

Zjedz również obiad, podwieczorek i kolację, czyli 4-5 posiłków w ciągu dnia. Tutaj znajdziesz przykładowy jadłospis dla nastolatki:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka

Piszesz, że schudłaś dzięki ćwiczeniom, więc z nich nie rezygnuj. Teraz są wakacje, więc możesz wykorzystać ten czas. Najlepiej wyznacz sobie cel, np. będziesz uprawiać jakiś rodzaj aktywności fizycznej 3-4 razy w tygodniu po godzinie. Możesz zaznaczać to w kalendarzu, aby było Ci łatwiej to kontrolować.

Pozdrawiam