Jak schudnąć, pomimo że mam prawidłową wagę?

Witam, ważę 53 kg przy wzroście 160 cm. Chcę schudnąć, chociaż wiem, że nie mam nadwagi. Co jeść, aby być zdrowym i stracić parę kilogramów? Dodam, że jestem wegetarianką i ćwiczę codziennie ok. 1 godziny. Jem dużo warzyw i owoców. Odżywiam się zdrowo. Nie jem masła, słodyczy, chipsów, nie piję słodkich napojów. Serdecznie proszę o rady.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Masa ciała rzeczywiście jest w normie, dlatego ograniczanie podaży energii nie jest wskazane.
Warto natomiast zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, zwłaszcza z uwagi na ryzyko niedoborów spowodowane wykluczeniem mięsa.
Dieta powinna obfitować w produkty zbożowe z pełnego ziarna, produkty mleczne, jaja, nasiona roślin strączkowych, orzechy i nasiona, warzywa i owoce.
Regularna aktywność fizyczna pomoże natomiast w modelowaniu sylwetki.

Witam. Dieta nie jest Ci potrzebna, ale warto abyś zaczęła odżywiać się zdrowo i prawidłowo – nie ograniczać kalorii, a wprowadzić nowe zasady do swojego sposobu żywienia. Powinniśmy jeść regularnie, co około 3 godziny, do 4-5 małych objętościowo posiłków dziennie. W ten sposób zapewnimy stały dopływ energii do naszego organizmu, która zostanie wykorzystana, a nie przekształcona w tkankę tłuszczową, jak to się dzieje gdy zjadamy 2-3 wielkie posiłki w ciągu dnia. Gdy nie myślimy o jedzeniu i robimy to mimochodem często jemy znacznie większe porcje, bardziej kalorycznego jedzenia. Posiłek należy jeść przy stole, zjeść tyle ile mieliśmy zamiar i wstać od stołu. Należy jeść wolno, dzięki temu szybciej będziemy czuli się nasyceni. Pozdrawiam.