Odchudzanie bez efektu jo-jo

Witam..Mam 13 lat, a za miesiąc idę do gimnazjum...Mam 159cm. i 58 kg. Czy jest jakiś sposób a w miesiąc schudnąć bez efektu ,,jojo''? Bardzo mi zależy, a zwłaszcza na nogach. Uprawiam jazdę konną. Kiedyś biegałam, ale przestałam. Mogę chodzić na basen, ale nie wiem jak się odżywiać, a niestety w mojej miejscowości nie ma dietetyka. Bardzo proszę o pomoc, bo mimo, że jest bardzo gorącą, przez swoje kompleksy nosze długię spodnie i bluzki..Będę wdzięczna.
13 LAT ponad rok temu

Witam!
Przede wszystkim powinnaś pamiętać, że aby odchudzanie nie powodowało efektu jojo i problemów ze zdrowiem miesięczna utrata wagi nie powinna wynosić więcej niż 2-4 kg. Aby trwale schudnąć należy na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe, tj. wyeliminować z diety słodycze, fast-foody, tłuste przekąski (chipsy, orzeszki) oraz słodkie napoje i soki. Warto również zastąpić białe pieczywo ciemnym, pełnoziarnistym. Należy jeść 4-5 niezbyt dużych posiłków i spożywać dużą ilość warzyw i owoców. Bardzo dobrym pomysłem na poprawę wyglądu nóg jest basen i jazda na rowerze. Uprawiając sport nie powinnaś jednak stosować diety niskokalorycznej, a jedynie wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe. Polecam artykuł:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-sie-zdrowo-odzywiac-i-schudnac#
Pozdrawiam!

Witaj. Dieta odchudzająca nie jest dla Ciebie wskazana ze względu na wiek (jesteś w okresie dojrzewania, rośniesz, a dieta odchudzająca może nazbyt obciążyć Twój organizm), ale warto abyś zaczęła odżywiać się zdrowo i prawidłowo – nie ograniczać kalorii, a wprowadzić nowe zasady do swojego sposobu żywienia. Powinniśmy jeść regularnie, co około 3 godziny, do 4-5 małych objętościowo posiłków dziennie. W ten sposób zapewnimy stały dopływ energii do naszego organizmu, która zostanie wykorzystana, a nie przekształcona w tkankę tłuszczową, jak to się dzieje gdy zjadamy np. 2 wielkie posiłki w ciągu dnia. Gdy nie myślimy o jedzeniu i robimy to mimochodem często jemy znacznie większe porcje, bardziej kalorycznego jedzenia. Posiłek należy jeść przy stole, zjeść tyle ile mieliśmy zamiar i wstać od stołu. Należy jeść wolno, dzięki temu szybciej będziemy czuli się nasyceni. Dieta powinna być urozmaicona i wartościowa, co oznacza tyko tyle, abyś jadł produkty dostarczające zarówno białko (mięso/ryby/jaja/warzywa strączkowe/produkty mleczne), węglowodany (produkty zbożowe z pełnego ziarna, warzywa i owoce) jak i tłuszcze (oliwa/ inne oleje roślinne, orzechy, nasiona, awokado). Bardzo dobrze, że ćwiczysz – rób to regularnie. Na efekty nie będziesz czekać długo, ale kilka miesięcy to minimum, jeśli chcesz stracić masę ciała bez efektu jojo. Pozdrawiam.