Dieta bez efektu jo-jo!

Witam! Mam 33 lata, ważę 73 kg przy wzroście 166 cm. Mam otyłość brzuszną, która pozostała mi po ostatnim porodzie (5 lat temu). Jaka byłaby najlepsza dieta w moim wieku? Proszę o podpowiedzenie, ponieważ jeszcze nigdy żadnej nie stosowałam. Po pierwszej ciąży schudłam w ciągu 2 lat, nie stosując żadnej diety. Moja wcześniejsza waga, nigdy nie przekraczała 54 kg. Bardzo bym chciała wrócić do mojej wcześniejszej wagi, ale nie wiem, jak to zrobić. Jaką powinnam stosować dietę, aby nie mieć efektu jo-jo?
33 LAT ponad rok temu

Witam!

Przede wszystkim powinna Pani postawić sobie cele i zastanowić się, dlaczego chce się odchudzać. Najlepiej to sobie zapisać, aby w chwilach zwątpienia móc przypomnieć sobie - dlaczego to robię?

Nie warto stosować popularnych diet odchudzających, ponieważ są one niezbilansowane, dostarczają nam zbyt mało kalorii, trwają bardzo krótko i najważniejsze nie uczą nas zdrowych nawyków żywieniowych.

Zdrowe nawyki żywieniowe są podstawą do tego, aby odżywiać się prawidłowo i z głową, a przy tym tracić zbędne kilogramy. Dlatego proponuję lekturę http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia oraz http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia. Zachęcam też do przeczytania innych równie pomocnych artykułów.

Drugim punktem zdrowego stylu życia jest sport! Jest on równie istotny jak sama dieta. Proszę zacząć od szybkiego spaceru, mało wymagających ćwiczeń, które znajdzie Pani na stronie www.abccwiczenia.pl, około 30 minut 3 razy w tygodniu. Później proszę zwiększyć dawkę aktywności do 30 minut dziennie. Można zapisać się na basen, aqua aerobik czy pillates. Każda aktywność jest dobra.

Stosując się do tych zaleceń, z pewnością uniknie Pani efektu jo-jo, a efekty będą stymulujące do dalszego zdrowego odżywiania przez całe życie. Proszę jednak pamiętać, że utrata zbędnych kilogramów jest procesem długotrwałym, ale wartym zachodu.

Powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dieta: jak uniknąć efektu jo-jo?

Otóż mam 15 lat, 162 cm, 55,5 kg wagi. Stosowałam przez ponad 2 tygodnie dietę własną, czyli po obliczeniu wszystkiego, co spożywałam, wychodziło około 400-500 kcal. Wiem, że to nierozważne, ale wprowadzałam ją stopniowo. Po nowym roku zmieniłam swoje nawyki żywieniowe, lecz ciągle było za dużo tego jedzenia, więc niestety ograniczyłam się do takiej ilości spożywanych kalorii. I teraz jestem w kropce, bo nie wiem, co zrobić, żeby nie było efektu jo-jo. Mam już dosyć liczenia kalorii i ciągłego martwienia się, że jak zjem coś słodkiego, to przytyję. Dlatego chciałabym prosić o pomoc. Dodam, że jestem aktywna fizycznie, codziennie ćwiczę serię brzuszków, nożyc, itd. oraz mam treningi 2-3 razy w tygodniu. Bardzo proszę o odpowiedź. Nie chcę zostać z tym sama. Moje przykładowe menu: śniadanie (jogurt jogobella light z 2 lyżeczkami płatków owsianych lub pieczywo wasa); II śniadanie (jabłko bądź grejfrut); obiad (grejfrut, lub mała ryba bez panierki); podwieczorek (jakiś owoc lub sałatka z warzyw).
15 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!
Przyznam, że nie wiem jak mogłaś być tak aktywna fizycznie przy tak niewielkiej ilości energii dostarczanej organizmowi. Wskazane jest stopniowe wprowadzanie dodatkowych produktów ze zwróceniem uwagi na białko i węglowodany proste (owoce i warzywa). Najważniejsze to wykluczenie słodyczy, makaronów oraz białego chleba, które mogą wywołać wzrost wagi. Niezbędne jest jednak uzupełnienie białka oraz mikro- oraz makroelementów. Wskazana jest także wizyta u lekarza, który wykona podstawowe badania, które zobrazują Twój stan zdrowia. Tak mocno ograniczająca dieta mogła wywołać w Twoim organizmie wiele zaburzeń.
Pozdrawiam. 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co z efektem jo-jo?

Mam 15 lat, ważę 50 kg przy wzroście 168 cm i jestem dziewczyną. Nie mam nadwagi i wcześniej się nie odchudzałam i nie choruję na choroby przewlekłe. Chciałabym schudnąć w niektórych partiach ciała (chciałabym mieć mniejszy tyłek i trochę chudsze nogi).
KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Witam,

Dla szczupłych ud i pośladków najistotniejsze będą ćwiczenia spalające tłuszcz i kształtujące mięśnie.
Z pewnością dobre efekty przyniesie bieganie (można zacząć od spacerów i stopniowo przechodzić do szybszego marszu, a następnie biegu, jeśli wcześniej nie praktykowano intensywniejszej aktywności fizycznej). Pomocna może być jazda na rowerze (np. z unoszeniem pośladków co pewien czas - pobudzi to większą ilość mięśni do pracy).

 Dobre efekty mogą przynieść:

- odwodzenie bioder w pozycji stojącej (do ćwiczenia można wykorzystać także specjalne gumy rozciągające, które wymagają włożenia w ćwiczenie większej siły),
- różnego rodzaju wykroki (można wykonywać ze sztangą, z hantlami lub bez nich)
- odwodzenie biodra w leżeniu bokiem
- odwodzenie uda w bok w klęku podpartym na podłodze
- prostowanie biodra w pozycji stojącej
- prostowanie biodra w klęku podpartym
- prostowanie biodra w leżeniu przodem
- unoszenie miednicy w leżeniu tyłem czy
- unoszenie miednicy ze stopami ułożonymi na ławeczce.

Dobrym pomysłem może być także skakanie na skakance. Tak naprawdę bardzo dużo zależy od obecnej kondycji fizycznej. Myślę, że bardzo dobrym rozwiązaniem byłaby wizyta na siłowni, gdzie można skorzystać z wielu specjalistycznych przyrządów, a także fachowej porady trenera, który zawsze pomoże, jeśli ćwiczenia nie są wykonywane poprawnie, i zmotywuje do systematyczności.

Obwód pupy, bioder i ud pozwalają zmniejszyć zajęcia aerobiku.

Są to: ABF, rowery (spinning), fat burning (zajęcia nastawione na spalanie tkanki tłuszczowej), step (zajęcia na stepie), dance (układ choreograficzny, taneczny) oraz magic bar (zajęcia ze sztangami i dużą ilością wypadów i przysiadów).
Warto także wykorzystać wakacje i wybrać się na wycieczkę rowerem czy pojeździć na rolkach (intensywna praca dolnych części ciała).

Życzę wytrwałości w realizowaniu planu treningowego.
POZDRAWIAM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty