Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Otyłość - bez efektu jojo :(

Witam, mam 13 lat. Ważę 84kg przy wzroście 168cm. Chciałbym bardzo, ale to bardzo schudnąć. Byłem już rok temu w sanatorium, lecz to nie pomogło. Dostałem efektu jojo! :( Jeżeli pani, która wypowiada się na tej stronie internetowej, dałaby mi jakąś dietę, to byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam
13 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Witam,

Twoja masa ciała świadczy o dużej nadwadze, a nawet otyłości, dlatego powinieneś zacząć dbać o swoje zdrowie poprzez właściwe odżywianie i aktywność fizyczną. Jeśli chcesz trwale schudnąć bez efektu jojo nie stosuj diet nadmiernie ograniczających kalorie, najlepiej zacznij jeść zdrowe i wartościowe produkty, często, ale w małych ilościach. Powinieneś zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia i do nich się stosować. Żadna dieta redukcyjna nie powinna być przez Ciebie stosowana z uwagi na Twój młody wiek. Twój organizm stale rośnie i się rozwija, dlatego potrzebuje wszystkich składników odżywczych i wystarczającej ilości energii.

Oto kilka zasad, do których powinieneś zacząć się stosować:
- Pij przynajmniej osiem szklanek wody dziennie. Dzięki temu prostemu i naturalnemu środkowi zredukujesz masę ciała. Pamiętaj, aby unikać napojów gazowanych i sztucznych słodzików.
- Jesz pięć lub sześć małych posiłków w ciągu dnia. To sprzyja utrzymaniu stałego poziomu insuliny, czyli lepszej kontroli uczucia głodu.
- Zacznij chodzić. Codziennie trzeba chodzić na spacery, nawet jeśli pogoda nie sprzyja. Twoja skuteczna dieta odchudzająca musi być podparta aktywnością fizyczną, dlatego trzeba spacerować przynajmniej 45 minut dziennie.
- Warzywa i owoce. Jedz 5 porcji warzyw i owoców (jedna porcja powinna mieścić się w twojej dłoni – średnie owoce, jak np. jabłko, grusza, pomarańcza, morela, nektarynka, garść winogron).
- Nie jedz białej żywności, ponieważ zawiera dużo węglowodanów, a to one właśnie są główną przyczyną tycia. Zdrowa dieta musi zawierać takie produkty jak brązowy cukier, brązowy ryż i pełnoziarnistą mąkę.
- Jedz nabiał chudy i mleko do 2% tłuszczu
- Nie jedz niczego na mieście. W domu przygotujesz sobie zdrowsze i mniej kaloryczne posiłki. Skuteczne odchudzanie odbywa się właśnie poza restauracją i fast foodami. Pamiętaj, żeby jeść tylko wtedy, kiedy naprawdę odczuwasz głód! Posiłki spożywaj powoli. Skuteczną metodą jest odkładanie sztućca po każdym kęsie.
- Więcej ruchu! Wszystkie skuteczne diety odchudzające przynoszą efekt tylko jeśli zmiany nawyków żywieniowych wspierasz ruchem. Więcej dowiesz się na stronie www.abccwiczenia.pl

Zapoznaj się też z artykułem http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka

Pozdrawiam.

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy