Mam 14 lat: czy uda mi się schudnąć w cztery miesiące?

Witam. Mam 14 lat, jestem dziewczyną. Mam 155 cm wzrostu i ważę 60 kg. Chciałabym schudnąć do wakacji jak najwięcej. Już kiedyś próbowałam diety i nawet mi się udało trochę schudnąć, to właśnie było w poprzednie wakacje. Na początku ważyłam 52 kg. Udało mi się potem zrzucić do 48 kg. Były upały, a ja w takie upały nigdy nic nie jem i latem bardzo dużo spaceruję, biegam i jeżdżę na rowerze lub rolkach. Niestety wraz z końcem wakacji przestałam regularnie ćwiczyć, ponieważ pochłonęła mnie nauka, przez stres spowodowany szkołą zaczęłam jeść dużo słodyczy. Chcę schudnąć dla własnej satysfakcji, nie chcę wyglądać jak szkielet, nie chcę być anorektyczką. Po prostu chcę trochę schudnąć. Dla tego proszę o ułożenie dla mnie specjalnej diety i rozkładu ćwiczeń, które mi w tym pomogą. Z góry dziękuję.

Witam.

Wskaźnik BMI przy twoich obecnych parametrach wynosi 25 co oznacza, że masz nadwagę. Dobrze zatem, że planujesz zrzucić kilka kilogramów i że zachowujesz takie zrównoważone podejście do szczupłej sylwetki. Pamiętaj jednak, że twoje kilogramy narastały w ciągu miesięcy a nawet lat, więc nie da się ich skutecznie zrzucić w krótkim czasie. Poza tym jesteś w okresie dojrzewania, który charakteryzuje się zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze a to oznacza, że nie możesz stosować drastycznych diet odchudzających. Przestrzegaj kilku prostych zasad:

  1. Jedz co 2-4 godziny a pomiędzy posiłkami tylko pij.
  2. Kolację spożywaj najpóźniej 3 godziny przed snem.
  3. Zawsze zjadaj śniadanie.
  4. Jeśli masz wielką ochotę na coś słodkiego zjedz to ok. południa i zawsze w sposób świadomy tzn. tak , by nacieszyć się smakiem. Nie jedz słodyczy ani innych przekąsek przed telewizorem, komputerem czy w sytuacjach, gdy jesteś pochłonięta czymś innym – zjesz wówczas dużo więcej niż rzeczywiście potrzebujesz.
  5. Pij wodę niegazowana - nawet 1,8l dziennie.
  6. Każdego dnia spożywaj : 4 – 5 porcji warzyw (najlepiej warzywa surowe o różnych kolorach), 2-3 porcje produktów zbożowych (korzystniejsze są produkty pełnoziarniste), 1-2 porcje owoców, 2 porcje produktów mlecznych (wybieraj chudy ser twarogowy, chude mleko, jogurty naturalne, maślanki, kefiry), 1 porcję mięsa lub drobiu lub ryby. Takie urozmaicenie w diecie pozwoli ci stosować ją przez dłuższy czas bez szkody dla zdrowia.
  7. Ruszaj się! Jak sama zauważyłaś ruch znacznie przyśpiesza utratę kilogramów i modeluje sylwetkę.

Natomiast co do konkretnej diety to ułożenie jej specjalnie dla ciebie jest możliwe po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu żywieniowego obejmującego pytania z zakresu twojego stanu zdrowia, rozkładu dnia, nawyków żywieniowych i preferencji smakowych. W tym celu powinnaś zgłosić się do poradni dietetycznej.

Pozdrawiam serdecznie